Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jak zainstalować grę lub aplikację z poza Google Play Android TV?W przeciwieństwie do tradycyjnej instalacji z Google Play Store telewizora z Android TV, w tym poradniku przedstawię Ci krok po kroku jak przebiega instalacja z pliku .APK. Plik .APK to plik aplikacji, popularnie nazwany plikiem instalacyjnym. Pliki instalacyjne nie są normalnie dostępne w Google Play. Mechanizm Google Play pozwala Ci wybrać aplikację, a następnie wykonać jej instalację na konkretnym urządzeniu z Android.

Może zdarzyć się, że jakieś gry lub aplikacje nie będą dostępne w Google Play na Android lub w Google Play Android TV. W drugim przypadku jest to pewne, bo Google Play dla Android TV liczy obecnie kilka tysięcy aplikacji, podczas gdy samo Google Play to około 2 mln aplikacji do użytku w systemie Android.

Najpopularniejszą instalacją jaką obserwuję w statystykach swojego kanału na YouTube oraz tej strony WWW jest chociażby Instalacja Google Chrome. Google Chrome od zeszłego roku nie ma już w Google Play dla Android TV. Co gorsza, po zainstalowaniu jej z pliku .APK i tak nie działa jak trzeba. Istnieje jednak wiele aplikacji, które warto instalować z plików .APK a które mogą znacząco zwiększyć funkcjonalność twojego telewizora z Android TV. Do czego użyjesz tej wiedzy, zależy tylko od Ciebie.

W tym poradniku krok po kroku wyjaśniam, jak przeprowadzić instalację dowolnej aplikacji na telewizorze lub Android BOX z Android TV. Podkreślam: to nie jest instalacja z Google Play Android TV tylko z pliku pobranego z Google Play i przeniesionego do pamięci telewizora. Czyli jak zainstalować grę lub aplikację, gdy nasz telewizor nie pokazuje jej w Google Play.

Krok 1: Pobierz pliki instalacyjne gry / aplikacji z Google Play

Jak pobrać gry i programy z Google Play wyjaśniłem szczegółowo w osobnym artykule i tu proszę Cię o zapoznanie się z jego treścią. Dzięki poradnikowi wybierzesz odpowiednie narzędzie do pobierania, a następnie pobierzesz grę lub program z Google Play.

Jak pobrać gry i aplikacje z Google Play na dysk komputera?

Krok 2: Plik .APK umieść w pamięci przenośnej

Pobrany na dysk komputera lub innego urządzenia plik instalacyjny wymaga przeniesienia teraz do pamięci telewizora. Najprościej będzie Ci użyć po prostu pendriva. Możesz też bawić się z pomoca chmury, np. Dropbox ale to będzie wymagało instalacji dodatkowych programów. Cały proces komplikuje się. Więc po prostu użyj pendrive lub dysku przenośnego.

Umieść pliki w pamięci przenośnej i umieść Pendrive w telewizorze lub Android BOX z Android TV (procedura instalacji przebiega tak samo dla obu urządzeń opartych o Android TV).

Krok 3: Zainstaluj menadżer plików

Tu sprawa się komplikuje (duże słowo) bo Android TV nie ma domyślnie zainstalowanego i aktywnego menadżera plików. Owszem, ma. Menadżera zdjęć i filmów, ale nam potrzebny jest dostęp do plików .APK umieszczonych na Pendrive.

Masz dwie najlepsze i najszybsze opcje. Jeśli korzystasz z telewizora z systemem Android TV (lub przystawki Android TV BOX) to najszybciej będzie Ci zainstalować aplikację, np. File Explorer

Znajdziesz ją w Google Play na urządzeniu z Android TV więc instalacja jest bardzo prosta. menadżerów plików jest jednak znacznie więcej, więc od Ciebie zależy który przypadnie Ci do gustu. File Explorer jest po prostu mały i robi to, do czego nam będzie potrzebny.

File Explorer pomaga instalować Google Chrome na AndroidTV

Krok 4: Wyłącz zabezpieczenia systemu Android TV

Ten krok jest opcjonalny (nie dla każdego, ale jest). Jeśli posiadasz Android TV w wersji 7.0 i starszej, to przed rozpoczęciem instalacji powinieneś:

  1. Przejdź do ustawień telewizora (przycisk HOME > sekcja Ustawienia) a następnie wybierz: Bezpieczeństwo i ograniczenia > Nieznane źródła
  2. Włącz możliwość instalowania aplikacji z nieznanych źródeł.

Jeśli posiadasz Android TV w wersji nowszej, czyli 8.0 w górę, to tego ustawienia prawdopodobnie nie będziesz już miał. System Android zapyta Cię o taką zgodę w momencie, kiedy będziesz już instalował jakąś aplikację. Czyli całość została uproszczona, co nie oznacza, że jesteś mniej bezpieczny. Nawet bardziej, bo wyrażasz zgodę nie dla wszystkich aplikacji, a tylko dla wybranej jednej.

Krok 5: Uruchom instalację aplikacji z Google Play pliku .APK

Po zainstalowaniu File Explorera uruchom go (skrót znajdziesz na ekranie HOME) .Posłuży on do odczytu pamięci przenośnej. Posiada nawet dedykowaną zakładkę .APK gdzie wyświetla wszystkie pliki instalacyjne w jednym widoku. Super prawda? Też tak uważam, dlatego korzystam z tej aplikacji.

File Explorer pomaga instalować Google Chrome na AndroidTV

Wybierz plik instalacyjny i uruchom instalację. W odniesieniu do punktu 4, jeśli masz nowszy system Android TV tj. 8.0 i nowszy, to na etapie instalacji system zapyta dla jakich aplikacji chcesz wyrazić zgodę na instalację Klikamy Ustawienia, a następnie zezwól z tego źródła.

Jeśli masz starszego Android TV to oczywiście instalacja wykona się pomyślnie. Jeśli nie uda Ci się zainstalować aplikacji to są dwie opcje: albo plik jest zepsuty, albo sama aplikacja tak stara lub tak bardzo niekompatybilna, że nawet nie da się jej zainstalować (jeszcze mi się tak nie zdarzyło, ale uprzedzam).

Krok 6: Aplikacja lub gra została zainstalowana – uruchom ją

Tu znów napotykamy przeszkodę. Instalując aplikacje z poza oficjalnego Google Play dla Android TV (czyli w domyśle z plików instalacyjnych), Android TV nie dodaje skrótu do aplikacji na ekranie HOME.

Istnieją trzy wyjścia:

  • jednym z nich jest zainstalowanie jeszcze jednej aplikacji, TV APP REPO, która pomoże Ci utworzyć taki skrót. Aplikacja nie jest już dostępna w Google Play więc trzeba pobrać ją z APK MIRROR lub innego źródła i zainstalować na urządzeniu zgodnie z powyższą instrukcją. Opcja zadziała jeśli masz Android TV w wersji 7.0 i niższej.
  • kolejnym rozwiązaniem jest zainstalowanie (jest dostępne w Google Play dla Android TV) aplikacji (jednej z wielu), które zwą się LAUNCHER. To taki menadżer aplikacji. Rozwiązanie jest fajne, bo: instalacja jest z Google Play więc skrót do tej akurat aplikacji doda się do HOME. Po jej uruchomieniu zobaczymy listę aplikacji zainstalowanych na TV i możemy ją dowolnie personalizować (nawet ograniczyć wybór do kilku aplikacji tylko),
  • ostatnim rozwiązaniem jest przejście do Ustawień telewizora ( Home > Ustawienia) i skorzystanie z sekcji Aplikacje. W tym miejscu mamy wszystkie zainstalowane aplikacje, możemy je otwierać, zatrzymywać i odinstalowywać. Mało wygodne ale jednak jest.

Instalacja Launchera na telefonie lub tablecie skutkuje tym, że możemy domyślnie wywołać jego uruchomienie podczas startu lub odblokowania telefonu. A więc możemy personalizować swój ekran główny i każdy inny wg. tego co oferuje dany Launcher. W przypadku Android TV nie możemy zmienić ekranu HOME domyślnie na inne oprogramowanie (inny Launcher). Dlatego po instalacji mamy tak jakby nowy program (i skrót do niego) a po jego uruchomieniudopiero personalizujemy swój widok listy aplikacji i gier. Potraktujmy go więc jako folder z aplikacjami.

Na telefonie Launcher zachowa się tak jak opisałem wyżej i tu, jeśli macie wersję Android 8.0 i w górę, będzie to jedyna obecnie skuteczna forma zarządzania takimi aplikacjami z .APK. Poza oczywiście instalacją ROM lub ingerencją w BIOS, itp.

Tags: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz