HDMI-CEC w obsłudze telewizora i Mi Box S 4K

Wcześniej nie byłem zwolennikiem używania przystawek i zewnętrznych dekoderów telewizyjnych. Z dwóch powodów: chciałem ograniczyć ilość sprzętu stawiając na maksymalną wygodę używania telewizora i dostępu do źródeł wideo, a jednocześnie w pełni wykorzystać potencjał samego telewizora i jego funkcji, jak, np. wbudowanych tunerów. W efekcie czego przez kolejne wpisy na blogu i publikacje na YouTube, zawsze podtrzymywałem jedną opinię: przystawka z Android TV nie jest fajna, bo jest to urządzenie zewnętrzne i wymaga dodatkowej obsługi. Lepiej brać telewizor z Android TV (jeśli zależy mi na tym systemie) lub pogodzić się posiadaniem wielu zbędnych urządzeń.

To się zmieniło, gdy odkryłem co daje HDMI-CEC i jak łatwo podłączyć Mi Box S 4K i inne urządzenia do telewizora i nie odczuwać tego, że jest ich tak wiele. HDMI-CEC w obsłudze Mi Box S 4K daje nam ogromną korzyść w tym jak obsługujemy urządzenie (jednym pilotem) oraz jak bardzo Android TV z przystawki, staje się integralną częścią telewizora.

Android TV to nie argument

Android TV to nie jest system który jest nam potrzeby do tego aby oglądać telewizję. Nie ma nic wspólnego (prawie) z obsługą tunerów czy samego dekodera od dostawcy telewizji, np. UPC. To zaplecze naszego telewizora i drzwi do świata, w którym rządzi VOD. Im lepszy system wybierzemy, tym łatwiej będzie nam z serwisów VOD korzystać oraz zyskamy kilka dodatkowych funkcji, jak możliwość grania w gierki czy obsługi innych przydatnych aplikacji.

Mi Box S 4K cieszy się ogromną popularnością (ten materiał nie jest sponsorowany) z dwóch powodów – można go podłączyć do dowolnego wyświetlacza (telewizor, monitor, projektor) i oglądać filmy i seriale, grać w gry z Google Play. Można też cieszyć się dostępem do Android TV na dowolnym urządzeniu (jeśli to system jest głównym powodem zakupu przystawki).

Obsługa wielu urządzeń i telewizora kojarzy się wielu osobom z koniecznością ich włączania, korzystania z wielu pilotów. Ale to nie jest prawdą do końca, bo większość już dostępnych telewizorów posiada różne systemy synchronizacji urządzeń, czy to HDMI ARC czy HDMI-CEC i inne rozwiązania, znane pod różnymi nazwami (np. Bravia Sync).

Mi Box podłączony do telewizora

Podłączyłem Mi Box S 4K do telewizora

… i byłem niezadowolony, że muszę korzystać z dwóch pilotów. Po czym włączyłem HDMI-CEC i okazało się, że mój telewizor uruchamia się  i wyłącza równolegle z przystawką. Okazało się też, że pilotem od telewizora mogę szybko zmienić źródło obrazu na przystawkę Mi Box a następnie w pełni (100%) obsługiwać ją tym właśnie pilotem.

Nie tylko uprościłem schemat synchronizacji, pozbyłem się jednego pilota, ale jak się okazuje, sprawiłem, że Android TV z Mi Box stał się integralną częścią mojego telewizora. No bo jak napisałem, Android TV to nie jest system do oglądania telewizji, to zaplecze telewizora, do którego przechodzimy w chwili naciśnięcia przycisku HOME. Skoro nacisnąłem ten przycisk to jestem tam gdzie być chciałem, niezależnie czy jest to wbudowany w telewizor system operacyjny, czy system operacyjny mojej przystawki podłączonej za pomocą HDMI.

Telewizor to tylko wyświetlacz – zmień to!

To ważne! Bo z tego samego powodu wywaliłem tradycyjny dekoder UPC i zastąpiłem go kartą CI+ i obsługą modułu CAM. Chociaż w tym przypadku nie o sam dekoder i pilota chodziło, ale także o możliwość wykorzystania/użycia tunera cyfrowego telewizora, a co za tym idzie funkcji, jakie ten tuner oferuje wprost na ekranie telewizora i przy użyciu jego opcji.

Tradycyjny dekoder podłączony przez HDMI jest traktowany jak urządzenie zewnętrzne, a sam telewizor pełni tylko rolę wyświetlacza. Po co więc nam telewizor skoro możemy użyć nawet monitora lub projektora i będzie działało to dokładnie tak samo.

Jeśli korzystasz z przystawki Mi Box S 4K lub innego urządzenia wspierającego HDMI-CEC, to czym prędzej włącz tę funkcję na urządzeniach i ogranicz liczbę pilotów oraz spraw, że wszystkie urządzenia zaczną ze sobą współpracować.

Jeśli cenisz sobie jeszcze większą wygodę, oczywiście wybór telewizora z Android TV będzie jeszcze lepszą decyzją.

Dodaj komentarz