Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

DJI Mavic Mini – nowy dron 2019Sierpień 2019 przynosi powiew nowości na rynku. Pierwsze informacje o GoPro Hero 8, Dji Osmo Mobile 3, a teraz czas na drony. Myślicie sobie, że GoPro Karma doczeka się następcy, GoPro Karma 2? A tymczasem DJI wypełnia kolejną lukę w swojej ofercie – przed nami Dji Mavic Mini.

AKTUALIZACJA 28.10.2019: DJI Mavic Mini z obsługą 2.7k (bez 4k, bez plików RAW). Czas lotu do 30 minut, 3 osiowy gimbal, waga 249 gramów. Cena ~1900 zł za drona DJI Mavic Mini oraz ~2400 zł za DJI Mavic Mini Fly More Kit. 

DJI Mavic Mini czy DJI Mavic Mini Fly More Kit

Niewielki, bo ważący zalediwe 245 gramów dron o wymiarach zbliżonych do rozmairów SPARKA, ale znacznie lepszy od niego bo unoszący się w powietrzu około 18 minut, nagrywający filmy w rozdzielczości 4k o z pełnym 3 osiowym gimbalem. Brzmi jak sen? A jeśli dodamy do tego cenę na poziomie DJI Spark okazuje się, że właśnie pojawiło się kilka powodów aby podważyć nie tylko sensowność zakupu Dji Spark, ale także Dji Mavic Air.

Waga drona Dji Mavic Mini, wynosząca poniżej 300 gramów daje nam pełną gwarancję, że dronem będziemy mogli latać jak zabawką. Oznacza to, że w Stanach Zjednoczonych ludzie mogą kupować i latać dronem bez rejestracji w FAA. To samo dotyczy Europy i Polski. Bez żadnych regulacji prawnych. Jeśli dodamy do tego kamerę 12MP, 1/2.3″ CMOS (niewykluczone że pochodzącą z AIR ale stawiam że będzie to prawdopodobnie ulepszona wersja układu ze Sparka) z Video w 4k przy 30FPS oraz 2.7k przy 60FPS okazuje się, że dostajemy bardzo fajne narzędzie do zdjęć i filmów z powietrza.

DJI Mavic Mini – potwierdzona specyfikacja

Taka konfiguracja daje nam już mocny argument, że dopłacanie do Mavic Air może stracić sens o ile ktoś nie planuje latać szybko oraz tym bardziej robić jakichkolwiek uprawnień na pilotowanie dronem.

Oczywiście Dji Mavic Mini w tej konfiguracji nie oferuje nic, czego byśmy nie znali z poprzednich modeli dronów DJI. Dodatkowo pozbawiony będzie tylnego czujnika ograniczając się jedynie do ochrony drona od przodu i spodu. Dron ma unosić się w powietrzu około 18 minut. Dji Mavic Air miał deklarowany czas na poziomie 21 minut. Oznacza to że w praktyce przy dobrej kontroli lotu będzie mogli latać nim 15 minut co w mojej ocenie jest wystarczające do tego aby zrobić kilka zdjęć, kilka panoram i nagrać sporo materiału Video do naszego filmu.

Wymiary Dji Mavic Air nie zaskoczyły nikogo bo są w teorii znane z wcześniejszych wycieków, ale miło zobaczyć jego specyfikację w porównaniu z innymi produktami Dji.

Po rozłożeniu całego drona, Dji Mavic Mini wymiarami zbliżony jest do Dji Spark, który na ten moment staje się starym i dosyć ograniczonym dronem. Dji Spark nagrywa video tylko w rozdzielczości Full HD (chociaż dysponuje matrycą znaną z innych produków DJI – 4k). Posiada też tylko i aż dwuosiową stabilizację kamery. Waży 300 gramów co czyni go nadal świetnym sprzętem w świetle przepisów, ale nie możliwości Video. Nie bez powodu DJi Mavic Air cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem, chociaż od premiery minęło już ponad 1,5 roku.

Pod względem rozmiarów najlepiej nadal wypada Dji Tello, chociaż to raczej zabawka. Ten ważący 80 gramów dron posiada kamerę 5MP bez stabilizacji oraz nie posiada czujników. Największą przewagą Dji Mavic Mini może być też to, że dron będzie składał się znacznie bardziej kompaktowo niż dotychczasowe małe modele. Wrócą składane śmigła, co sprawi, że możliwości schowania go do kieszeni będą jeszcze większe niż do tej pory u innych modeli.

Na podstawie tabeli zaprezentowanej na dronedji.com możemy zobaczyć jak prezentują się poszczególne modele dronów Dji. Mavic Mini może naprawdę pochwalić się świetnymi jak na to zestawienie parametrami, ale dopiero jego zachowanie powietrzu i praca gimbala zweryfikują prawdę.

Z wycieków informacji wiadomo, że Dji Mavic Mini ma posiadać ulepszoną względem Aira kamerę, ale niekoniecznie tego samego gimbala – producent zapowiada zmiany.

Zróbmy szybkie porównanie dronów pokazanych na zdjęciu.

  Mavic Mini Tello Iskra Powietrze Mavic 2
Rozłożono wymiary 140x140x53mm 98 x 92,5 x 41 mm 143X143x55 mm 168X184x64 mm 322x242x84mm
Zdejmij wagę 249g 80g 300g 430g 907g
Maksymalny czas lotu 30 min 13 min 16 min 21 min 31 min
maksymalna prędkość 31 km / h 17,9 mph 31 km / h 42,5 mph 44,7 mph
Aparat fotograficzny 12MP, 1 / 2,3 ″ CMOS 5MP 12MP, 1 / 2,3 ″ CMOS 12MP, 1 / 2,3 ″ CMOS 20 MP, 1 / 2,3 ″ CMOS
Wideo 2.7K 720p 1080p 4K @ 30fps 4K @ 30fps
Stabilizacja 3-osiowy nie dotyczy 2-osiowy 3-osiowy 3-osiowy
Wykrywanie przeszkód Do przodu (niepotwierdzone), w dół nie dotyczy Naprzód Do przodu do tyłu Do przodu, do tyłu, na boki, w górę, w dół

 

Oto niektóre z najważniejszych informacji o dronie. Specyfikacja Dji Mavic Mini

  • Wymiary: 140x140x53 mm co jest wartością porównywalną do rozmiarów Dji Spark
  • Maksymalny czas lotu: 18 minut co daje nam realne 15 minut w powietrzu nim dron zacznie wymuszać lądowanie. Aktualizacja 28.10.2019: czas lotu do 30 minut
  • Maksymalna prędkość: 31 km / h (50 km / h) co sprawia że będzie niewiele wolniejszy od Aira i porównywalnie szybki do Sparka.
  • System wykrywania przeszkód: 0,2–5 m przy powierzchni większej niż 20 x 20 cm działający od przodu i dołu drona, Aktualizacja: prawdopodobnie tylko czujniki skierowane w dół
  • System pozycjonowania wizyjnego zasięg 0-30 m do wysokości 8 m
  • Aparat 12 Mp z odpowiednikiem 25 mm f / 2.6
  • Maksymalne wideo: 4K przy 30 fps, 60 Mb / s (2,7 K przy 120 fps) to znakomite parametry, chociaż nie wiemy jak zachowa się kamera przy słabym świetle, Aktualizacja: obsługa max 2.7k, nie wiadomo ile FPS, najbardziej realne 60 FPS i FullHD przy 120FPS
  • Kontrola Wi-Fi do 100m. Ten parametr może dać przypuszczenie, że w podstawowej wersji zobaczymy drona bez kontrolera, a jedynie sterowanego z poziomu telefonu komórkowego czy tabletu. Aktualizacja: zasięg do 4km przy pomocy kontrolera załączonego do zestawu. 
  • Zdalne sterowanie – prawdopodobnie opcjonalne – zasięg: 5 km (USA) / 3 km (Wielka Brytania). W moim odczuciu pilot zewnętrzny będzie opcjonalny. Aktualizacja: kontroler obowiązkowy, nie wiadomo czy dronem będzie można sterować bez pilota, brak trybu Sport.

Informacje o Dji Mavic Mini są na tyle pewne, że wydaje się wręcz pewnym, że drona zobaczymy jeszcze w tym roku. Jednak Dji lubi odkładać premiery na nowy rok. Wstępnie zakłada się, że dron będzie kosztował w USA około 399 dolarów co jest całkiem realne biorąc pod uwagę cenę Dji Mavic Air oraz Dji Spark. Jeśli przypuszczenia dotyczące kontrolera się sprawdzą, to za około 100 dolarów więcej zobaczymy coś na podobieństwo zestawu Combo wraz z kontrolerem i opcjonalnym akumulatorem.

Jeśli nie zależy nam na dążeniu do perfekcji w zakresie photo/video a więc nie celujemy w Dji Mavic 2 PRO to generalnie nowy produkt Dji, Dji Mavic Mini może okazać się wielkim hitem. Jeśli otrzymamy coś co jakością i możliwościami kamery nie ustępuje Dji Mavic Air, kwestią do pokonania w głowie potencjalnego nabwycy będzie tylko to, co tracimy względem wyższego modelu.

 

Tags: , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz