Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

POP3 czy IMAP, który protokół poczty wybrać?POP3 i IMAP to nazwy protokołów poczty przychodzącej. Oznacza to, że to dzięki nim możesz odbierać pocztę w programie pocztowym. Za wysyłanie poczty odpowiada serwer SMTP czyli serwer poczty wychodzącej.

POP3, IMAP, SMTP składa się z numeru portu oraz nazwy serwera pocztowego. O numerach portów pocztowych możesz przeczytać w osobnych artykułach:

Nie bez powodu w powyższym zestawieniu pominąłem POP3. Generalnie podczas konfiguracji każdego programu pocztowego, możesz spotkać się z pytaniem jaki rodzaj poczty chcesz skonfigurować – POP3 czy IMAP? SMTP pozostaje jeden i tu wyboru nie masz żadnego.

Jaki jest numer portu SMTP? Numer portu poczty wychodzącej

Co wybrać – POP3 i IMAP i czym różnią się oba rozwiązania?

Wpisz sobie w Google i przeczytaj albo po prostu poświęć chwilę na wyjaśnienie daleko mijające się od technicznego żargonu. Czytaj dalej.

Oba protokoły dzieli ogromna przepaść, ale oba mogą znaleźć zastosowanie nawet dziś. POP3 jest popularniejszy i wybierany raczej z przyzwyczajenia i faktu, że wiele osób miało z nim do czynienia także 10 lat temu. Ale to IMAP zapewnia pełne wykorzystanie możliwości Twojej poczty.

POP3 dedykowany jest do „pracy offline”. Pochodzi z czasów kiedy konta e-mail miały kilka MB pojemności, a więc koniecznym było ciągłe pobieranie poczty na dysk komputera i jej kasowanie z serwera.

IMAP w przeciwieństwie do POP3 zapewnia pełną synchronizację, a więc to co widzisz w programie, jest na serwerze. Co ważniejsze, dzięki IMAP Twoje konto wygląda zawsze tak samo w każdym programie i na każdym urządzeniu.

Konfiguracja programu pocztowego, do wyboru POP3 lub IMAP, co wybrać?

Twoje konto e-mail jest obsługiwane przez jakiegoś operatora, jakąś firmę, czy to za darmo, np. gmail.com czy wp.pl czy odpłatnie, np. home.pl. Program pocztowy zainstalowany na komputerze jest programem, którego zadaniem jest połączyć się z serwerem pocztowym operatora i wyświetlić zawartość Twojego konta. Dla Twojej wygody. Jeśli nie chcesz korzystać z programu pocztowego, to każdy operator oferuje dziś dostęp do poczty w przeglądarce. To też jest program pocztowy ale nie wymaga on żadnej konfiguracji, poza co najwyżej wpisaniem imienia i nazwiska.

W konfiguracji programu pocztowego, program musi komunikować się z serwerem i od tego są właśne porty i serwery pocztowe. Aby program pobrał pocztę i wyświetlił ją Tobie, używa portów POP3 i IMAP. Jeśli wysyłasz coś z programu i ma to być wysłane z konta e-mail, program musi skorzystać z połączenia SMTP aby dać znać serwerowi że wysyła wiadomość z określonego, jedynego, unikalnego konta e-mail.

Jeśli maiłbym jednym zdaniem wyjaśnić różnicę to:

POP3 powoduje, że program pocztowy pobiera wiadomość i wyświetla ją użytkownikowi. Jeśli użytkownik ją skasuje, to skasuje ją z programu pocztowego a kopia nadal pozostanie na serwerze. Oczywiście istnieje konfiguracja, która umożliwia wymuszenie skasowania wiadomości po ich pobraniu i tak zazwyczaj używany jest POP3. Korzystają z niego często użytkownicy skrzynek e-mail o małej pojemności. A więc archiwum wiadomości przechowują nie online na serwerze, a offline na dysku komputera (to straszne).

IMAP powoduje, że program pocztowy pobiera wiadomość i wyświetla ją użytkownikowi. Jeśli użytkownik skasuje ją, to kasuje ją z programu pocztowego oraz z serwera. I tu także istnieje możliwość wprowadzenia wielu konfiguracji dot. przechowywania poczty. IMAP to połączenie synchronizujące się. Czyli wyświetla zawartość konta praktycznie 1 do 1, w tym całą strukturę i zawartość katalogów i co ważne, każda operacja wykonana w programie pocztowym ma odbicie na serwerze: dodawanie folderów, przenoszenie wiadomości, flagowanie, edytowanie, itp.

IMAP w przeciwieństwie do POP3 synchronizuje foldery, a więc w programie pocztowym pokazuje zawartość serwera, a na serwerze odbija to co jest w programie. W tym… foldery poczty wychodzącej. Dzięki temu, wysłanie wiadomości z programu pocztowego pozwala na zachowanie jej kopii na serwerze.Jak napisałem, synchronizacja dotyczy wszystkich folderów.

Wydaje Ci się, że to mało? Wyobraź sobie, że masz skrzynkę e-mail skonfigurowaną w telefonie, na laptopie i jeszcze korzystasz z poczty w przeglądarce. Dzięki IMAP skonfigurowane na każdym urządzeniu, zawsze widzisz 100% poczty. Kontrolujesz wszystko. W przypadku POP3 nie kontrolujesz niczego.

Można by dodać, że IMAP wymaga dużej pojemności konta e-mail. To prawda, dlatego, że jego funkcjonalność wręcz zachęca do tworzenia archiwum i przechowywania wiadomości, które nigdy nie wiadomo kiedy będą przydatne.

Czym różni się POP3 od IMAP?

POP3 wyświetla zawartość serwera w stanie, w jakim widzi konto na serwerze. Jeśli masz jakieś wiadomości w programie pocztowym i zalogujesz się na serwer, to wiadomości z komputera nie znajdziesz tam. POP3 to archaizm działający jeszcze na potrzeby małych kont e-mail, gdzie ciągłe kasowanie poczty było warunkiem utrzymania wolnej przestrzeni.

IMAP synchronizuje się dwustronnie, czyli pobiera wiadomości (wyświetla je w zasadzie) z serwera, a zarazem pozwala na wysyłanie wiadomości i wszelkich operacji z programu pocztowego na serwer. IMAP pokazuje wszystko i pozwala na pełną kontrolę nad wiadomościami na dowolnym urządzeniu. Kasujesz, edytujesz, dodajesz, wysyłasz i zawsze wiesz co zrobiłeś.

POP3 to przeszłość, chociaż nadal może pełnić jakąś tam rolę. IMAP zapewnia jednak tyle możliwości konfiguracji, że używanie POP3 wręcz mija się z celem.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz