Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Czy telefon jest na podsłuchu?

W tym poradniku omówiłem metody sprawdzenia czy telefon którego używasz może być podsłuchiwany. Poniższe metody odnoszą się do urządzeń z systemem Android.

Zastanawiasz się czy przypadkiem nie jesteś podsłuchiwany? Czy serwis do którego ostatnio oddawałeś telefon nie wprowadził dodatkowej konfiguracji? Może kolega ze szkolnej ławki chciał zrobić Ci psikusa? Możesz sprawdzić czy telefon jest podsłuchiwany.

Przekazywanie i podsłuchiwanie połączeń

Skorzystaj z kodu serwisowego Androida: kod *#21# który wprowadzasz jak numer telefonu i zatwierdzasz zieloną słuchawką, ikoną połączenia. uruchomisz kod MMI, w efekcie którego otrzymasz nowe okno z informacją o przekazywaniu połączeń. Jak sprawdzić czy Twoje połączenia są podsłuchiwane? To proste. W wyniku działania kodu otrzymasz informację o przekazywaniu połączeń, jeśli jest podana informacja nieprzekierowane, to znaczy, że wszystko jest ok. Jeśli jesteś podsłuchiwany lub połączenia są przekierowywane na inny numer, zobaczysz ten numer telefonu.

Przekazywanie połączeń gdy telefon jest wyłączony

Skorzystaj z kodu serwisowego Android: *#62# aby dowiedzieć się, co się dzieje z Twoimi połączeniami jeśli Twój telefon jest wyłączony lub jesteś poza zasięgiem. Najpewniej w sekcji Głos pojawi się tu numer telefonu i w 99% przypadków tym numerem jest numer Twojej poczty głosowej. Sprawdzisz to wpisując numer w Google. Analogicznie jest numer  – jest źle (za wyjątkiem poczty głosowej), nie ma numeru, jest info nieprzekierowane, znaczy że wszystko jest ok, a Twój telefon nie jest podsłuchiwany.

Administrator telefonu

Sprawdź kto jest administratorem urządzenia. W teorii jesteś nim ty, ale w praktyce, administratorów telefonu może być wielu i mogą nimi być po prostu zainstalowane aplikacje. Najprościej dotrzeć do tej funkcji przez Ustawienia > Zabezpieczenia > Inne lub korzystając z wyszukiwarki w telefonie: wpisz Administracja urządzenia.

Na liście zobaczysz aplikacje, które mają uprawnienia do zarządzania telefonem. Jedne są systemowe lub wynikają z działania jakiś funkcji, np. lokalizacji telefonu czy płatności, ale inne mogą być podejrzane. Możesz sprawdzić w Google do czego one służą i w jakim zakresie mają kontrolę nad urządzeniem.

Konta użytkowników

Na telefonie z systemem Android możesz tworzyć wiele kont użytkowników, przez co mogą oni korzystać z telefonu niezależnie od siebie. To tworzy dodatkowe możliwości podsłuchu i szpiegowania, ale możesz to zidentyfikować przechodząc do Ustawień telefonu i wybierając Konta. Nawet jeśli użytkowników jest wielu, to powinni być oni widoczni na liście. Jeśli sam tworzysz dodatkowe konta użytkowników, pamiętaj o zabezpieczeniu swojego konta np. pinem, odciskiem palca, itp. Szkoda by było aby GOŚĆ mógł łatwo przełączyć się na Twoje konto i zarządzać nim.

Tags: , , , , ,