Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Co to jest menadżer plików?How to Use ES File Explorer

File Manager czyli menadżer plików to program , który pozwala zarządzać plikami, folderami lub ogólnie zasobami określonego urządzenia lub dysku sieciowego, serwera FTP, chmury. Menedżer plików zapewnia wiele opcji zarządzania, których nie ma w programach FTP, w tym możliwość edycji zawartości plików i resetowania uprawnień do poszczególnych plików i folderów.

Aplikacje menedżera plików umożliwiają kopiowanie, przeglądanie, edytowanie, usuwanie lub przenoszenie plików i folderów.

Domyślną aplikacją do zarządzania plikami w systemie Windows 10 jest Eksplorator plików. Wystarczy, że otworzysz dowolny folder lub klikniesz w ikonę Mój komputer aby uruchomić menadżer plików Windows czyli Eksplorator plików.

Aplikacja Eksplorator plików w systemie Windows 10 jest jedną z bardziej funkcjonalnych aplikacji do zarządzania plikami oferowanych przez Microsoft. Zawiera kilka paneli do przeglądania folderów, zarządzania plikami i przeglądania zawartości plików.

Menadżer plików dostępny jest dla każdego systemu oferującego dostęp do swoich zasobów, np. plików, folderów, zdjęć i filmów. M.in. z tego powodu możemy trafić na wiele odmian menadżerów plików. Uniwersalne, za pomocą których będziemy przeglądali wszystkie zasoby oraz dedykowane, które koncentrują się na wyszukiwaniu a następnie operacjach, na określonych plików, np. menadżer zdjęć, menadżer filmów, menadżer dokumentów.

Te dedykowane menadżery plików najczęściej posiadają szereg dodatkowych, dedykowanych funkcji do obróbki danego rodzaju pliku. Istnieją także bardziej specjalistyczne menadżery, jak np. menadżer rejestru systemu czy menadżer aplikacji. Ale i te pełnią podobną funkcję, koncentrując się na dostępie do określonych zasobów urządzenia i dając dodatkowe funkcje do ich obsługi.

Menadżer plików, najpopularniejszy, to poza Eksploratorem plików Windows, np. program Total Commander. Oferuje on jednak znacznie więcej, np. dostęp do serwera FTP i jego obsługę, a także wygodny interfejs do przenoszenia i zarządzania plikami w wielu zasobach jednocześnie.

Nie potrzebujesz posiadać żadnego dodatkowego menadżera plików, gdyż te wbudowane w system oferują praktycznie te same funkcje.

Ważne! Nie należy mylić Eksploratora plikówMicrosoft Internet Explorer , który był domyślną przeglądarką internetową w systemie Windows 8.1 i wcześniejszych wersjach systemu Windows. Zwróć jednak uwagę, że i w tym przypadku przeglądarka internetowa także pełni rolę menadżera, ale nie plików co zasobów Internetu. Pomaga w przeglądaniu stron oraz oferuje setki narzędzi wspierających ich obsługę.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz