Xbox Live Gold, Xbox Game Pass i Games with Gold – różnice

  • przez

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z XBOX Live? A może z XBOX One? Masz już konto Gold czy grasz tylko na Game Pass? Widziałem nowe gry w EA ACCESS? Dobra. Uwierz mi, że jeszcze nie tak dawno sam delikatnie byłem zagubiony w tym wszystkim. Przede wszystkim nie potrafiłem odpowiedzieć na pytanie: co muszę zrobić aby mieć gry i za nie nie płacić. Może to pytanie zaskoczy Cię, ale uwierz mi, że w zależności od tego w jaki sposób sięgasz po gry, zależy to, czy zostaną z Tobą na dłużej czy znikną, wraz z odłączeniem konsoli od sieci.

XBOX LIVE, GAME PASS, XBOX GOLD, DEAL – schemat

Przeczytaj czym różni się XBOX Live Gold od XBOX Game Pass czy Games with Gold.

XBOX LIVE vs XBOX LIVE GOLD

XBOX Live to nic innego jak sieć stworzona przez Microsoft na potrzeby świadczenia usług online, w tym serwerów niezbędnych do utrzymania trybu multiplayer i dostępu do zasobów sieciowych. Czyli pisząc wprost, jest to nazwa całej usługi internetowej świadczonej przez Microsoft dla konsoli XBOX i jej użytkowników.

Sprawdź także:

Nie ma znaczenia czy korzystasz z XBOX 360 czy XBOX ONE lub XBOX ONE X, jeśli jesteś połączony z siecią i zalogowany na swoje konto, to korzystasz z usługi XBOX Live.

Warto zwrócić, że niektóre gry wymagają wręcz dostępu do sieci Internet i usługi XBOX Live. Inne działają Offline czyli bez dostępu do sieci. Warto też zwrócić uwagę na to, że dostęp do usługi XBOX Live może być darmowy i płatny, Jeśli jeszcze nie wydałeś grosza na usługi Microsoft, to na 99% korzystasz po prostu z faktu, że jesteś zalogowany do XBOX Live i w najlepszym przypadku Twoje konto zapamięta postępy w grze. Nic więcej.

Co to jest konto XBOX LIVE GOLD?

XBOX LIVE GOLD to Twoja przepustka to płatnych zasobów sieci XBOX LIVE. Inaczej zwanie członkostwem, subskrypcją. Opłacając taką, zyskujesz dostęp do nowych funkcji usługi XBOX LIVE, a więc gry multiplayer, darmowych gier, darmowych dodatków.

  • https://www.microsoft.com/store/p/xbox-live-gold/cfq7ttc0k5dj

Dostajesz dostęp do płatnych usług XBOX Live, a tą przede wszystkim są darmowe gry, możliwość grania z innymi graczami (oni też mają płatny dostęp XBOX LIVE GOLD.

XBOX Live Gold umożliwia dostęp do zasobów gier zwanych Games with GoldTak długo jak opłacasz subskrypcje XBOX LIVE GOLD, tak długo możesz grać w bezpłatne tytuły, które są sukcesywnie uzupełnianie i udostępniane przez Microsoft.

Konto XBOX LIVE GOLD zapewnia Ci też dodatkowe zniżki na zakup gier, tzw. Deals with Gold.

XBOX LIVE GOLD – GAMES WITH GOLD

Jak napisałem wyżej, jeśli jesteś członkiem XBOX LIVE czyli posiadasz konto XBOX LIVE GOLD tj. opłaconą subskrypcję, zyskujesz także dostęp (w cenie) do sekcji Games with Gold.

  • https://www.xbox.com/pl-PL/live/games-with-gold

W tym miejscu znajdziesz gry, które Microsoft udostępnia za darmo. Warunkiem skorzystania z gier, jest posiadanie aktywnej subskrypcji XBOX Live Gold oraz pobranie gry w określonym przedziale czasu. Np. wybrana gra jest dostępna w 3 i 4 tygodniu miesiąca. Jeśli w tym czasie zainstalujesz ją, zostaje z Tobą. Jeśli nie, promocja przepada.

Ważne jest aby aktywować grę. Potem możesz ją odinstalować i zainstalować ponownie, o ile…posiadasz subskrypcje XBOX LIVE GOLD.

Jeśli posiadasz zainstalowane gry, ale nie opłacisz członkostwa, utracisz dostęp do gier. Gry nie będzie można aktywować tak długo, aż:

  • włożysz płytę z grą, co będzie jednoznaczne z uruchomieniem gry z płyty, czyli tak jakbyś kupił wersję pudełkową,
  • ponownie kupisz subskrypcję XBOX LIVE GOLD.

Jeśli nie planujesz ani kupić płyty, ani kupić członkostwa, możesz grę odinstalować. Pamiętaj także, że niektóre gry dostępne są tylko w określonym czasie, np. przez miesiąc.

Games with Gold oferuje gry zarówno na XBOX 360, XBOX ONE oraz XBOX ONE ze wsteczną kompatybilnością.

XBOX GAME PASS

XBOX Game Pass to zupełnie inny twór, tutaj płacisz za dostęp do kolejnych gier  Usługa pozwala wybierać, pobierać, instalować wybrane gry (niestety tu też liczba jest ograniczona) w zamian za miesięczną opłatę.

XBOX Game Pass jest więc abonamentem na gry, płacimy określoną kwotę i tak długo jak opłacamy abonament, możemy korzystać z dostępnych w ramach całej usługi gier. Lista gier cały czas się zmienia i wynosi aktualnie około 100 pozycji, w tym także gier nowych.

Jeśli chcesz dołączyć do społeczności XBOX, wystarczy zalogować się do sieci XBOX LIVE. Jeśli chcesz grać z nimi, musisz posiadać XBOX LIVE GOLD (płatne). Jeśli chcesz wypożyczać gry, lubisz zmiany, kupujesz dodatkowo XBOX GAME PASS.

Xbox Live Gold czy gry zostają po końcu subskrypcji?

XBOX GAME PASS vs GAMES WITH GOLD

XBOX GAME PASS jest usługą płątną i zapewnia dostęp do biblioteki gier. Tak długo jak opłacasz dostęp, członkostwo, tak długo możesz dowolną ilośc razy instalować i gra w gry. Przestajesz płacić tracisz dostęp, tak samo jak w przypadku Games with Gold.

GAME with Gold jest częścią XBOX LIVE GOLD. Skoro opłacasz członkostwo, które daje Ci przede wszystkim dostęp do Multiplayera, to w prezencie dostajesz kilka gier za darmo lub z fajną promocją. Przestajesz płacisz, gry przestają działać.

XBOX GAME PASS jest osobnym abonamentem i daje stały dostęp do biblioteki gier. GAMES with Gold daje możliwość zainstalowania w danym momencie gry, która jest za darmo. Liczba gier jest ograniczona do kilku tytułów, które zmieniają się co kilka tygodni.

GAMES with GOLD nie działa bez XBOX LIVE GOLD, XBOX GAMES PASS działa bez XBOX Live Gold, ale trzeba za to ekstra zapłacić.

DEALS with GOLD

Ostatnia oferta od Microsoft to Deals with Gold a więc dodatkowe zniżki na zakup gier, przykładowo. Kiedy nie posiadasz subskrypcji XBOX LIVE GOLD możesz kupić grę w cenie 99 zł, przecenioną ze 129 zł. Promocje ulegają zmianie. Posiadając XBOX LIVE GOLD otrzymujesz od Microsoft dodatkowe zniżki, a co za tym idzie zamiast za 99 zł, możesz kupić grę za 39 zł.

Przeceny są naprawdę spore często sięgają nawet 90% a i sporo gier można zdobyć za darmo, podczas gdy inni muszą za nie płacić.

Deals with Gold działa tylko wtedy kiedy posiadasz XBOX LIVE GOLD.

EA ACCESS

Jedną z usług zbliżoną do XBOX GAME PASS, jest EA ACCESS oferowany przez ELECTRONIC ARTS. W ramach EA ACCESS firma oferuje dostęp do biblioteki swoich własnych gier. EA ACCESS działa w tym samym modelu co XBOX GAMES PASS.

Tak długo jak opłacasz EA ACCESS tak długo masz dostęp do biblioteki gier. Jeśli chcesz grać w multiplayer w gry od EA, musisz posiadać XBOX LIVE GOLD.

XBOX GAME PASS vs EA ACCESS

Ponieważ oba członkostwa działają w tym samym modelu, różnica wynika z ceny świadczenia usługi oraz biblioteki gier. Osobiście trudno mi ocenić która oferta jest lepsza, gdyż ta zmienia się co jakiś czas a dodatkowo, każdy z nas może woleć inne tytuły.

Nie bez znaczenia jest jednak cena, która w przypadku EA ACCESS jest średnio 3x niższa, ale sama biblioteka jest znacznie mniejsza. Czy uboższa? Musicie ocenić sami.

  • https://www.ea.com/pl-pl/games
  • https://www.xbox.com/en-US/xbox-game-pass

PODSUMOWANIE

Podłączyłeś konsolę do Internetu i zalogowałeś się na swoje konto? Jesteś podłączony do XBOX LIVE. Chcesz grać multiplayer? Kup subskrypcję XBOX LIVE GOLD, dzięki której dodatkowo zyskasz kilka darmowych gier i świetne rabaty na zakup nowych gier. Jeśli przestaniesz płacić, darmowe gry przepadną, a te kupione pozostaną z Tobą. Chcesz więcej gier? Lubisz grać we wszystko? Kup sobie dodatkowo XBOX GAME PASS. Gry są z Tobą tak długo jak opłacasz subskrypcje. Chcesz pograć w GRY od EA i płacić grosze? Pomyśl o EA ACCESS. EA ACCESS może działać równolegle z GAME PASS. Obie usługi nie wymagają XBOX LIVE GOLD, chyba że chcesz grać multiplayer.

Czy EA ACCESS, XBOX GAME PASS się opłacają?

Co gracz to inna opinia. Powodów dla których oba systemy są świetne a zarazem oba mogą odpychać jest wiele. Z EAA i XGP gry działają tylko wtedy gdy opłacasz abonament, co powoduje że nie dostajesz ich fizycznie i nie możesz sprzedać. Z drugiej strony opłaty roczne często są znacznie niższe niż to co wydasz na gry pudełkowe, a nawet jak sprzedasz te gry, to różnica w cenie często przekłada się właśnie na koszt abonamentu. Brak gier w pudełku, brak problemu.

Skoro więc oba systemy opłacają się, to w czym problem? W tym, że trudno będzie Ci tam znaleźć najnowsze hity. XGP oferuje ogromną bibliotekę gier dla graczy, EAA z kolei oferuje mniej gier, ale więcej gorących tutułów.

Czy jednak oferta obu abonamentów zadowoli właśnie Ciebie? Jeśli jesteś łowcą nowości i liczy się dla Ciebie czas, z pewnością kluczowym będzie jedynie zakup XBOX LIVE GOLD i skorzystanie ze zniżek, właśnie na zakup najnowszych gier.

To musisz jednak sprawdzić samemu.

Dodaj komentarz