Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

SONY Android TV 7.0 Nougat – aktualizacja styczeń 2018?

Też czekacie na nową wersję Android TV dla Waszych „starszych” modeli telewizorów SONY? No to poczekacie sobie jeszcze przynajmniej do wiosny 2018. Rok opóźnienia? Jakoś mnie to nie dziwi, po tym jak rok opóźnienia miała i pierwsze aktualizacja, która miała aktywować wiele funkcji, które producent reklamował gdy decydowałem się na jego produkt.

Ustalmy jedno, aktualizacja systemu nie wniesie nic na tyle rewolucyjnego abym inaczej spojrzał na firmę SONY i telewizor, który w zasadzie „zalega” mi na komodzie. Nowy Android TV 7.0 oparty jest głównie o system rekomendacji treści i asystenta Google czyli coś z czego wiele osób nadal nie korzysta (na innych urządzeniach) ani nie przekona specjalnie do tego aby wykupić kolejne pakiety VOD i oglądać to, co ich wydawcy mają do zaproponowania.

Aktualizacja miała by tylko sens wtedy, gdy w parze z nią zmieni się podejście dostawców telewizji, rozwinie się telewizja internetowe a dostęp do treści pochodzących z sieci będzie jeszcze łatwiejszy i globalny a nie zamknięty na wybrane rynki.

O aktualizacji mówiłem już dawno na swoim kanale, materiał możecie obejrzeć poniżej:

SONY nie rezygnuje z AndroidTV wbrew rokowaniom z 2017 roku, wręcz przeciwnie, nowe modele na 2018 rok mają pracować pod kontrolą Androida 8.0. Jak to możliwe? A no tak, że AndroidTV będzie dostępny dla lepszych i droższych telewizorów, co pójdzie w parze z zastosowaniem o wiele wydajniejszych układów które ten system uruchomią i pozwolą mu swobodnie działać.

Tym samym aktualizowanie modeli z 2015 i 2016 roku do nowszej wersji Androida może znacząco wpłynąć na ich wydajność i dostęp do wielu funkcji, które system oferuje ale które z jakiś powodów nie będą działały jak trzeba (lub w ogóle nie będą dostępne) w starszych modelach telewizorów.

Czy jest więc na co czekać? W mojej ocenie nie. Pomiędzy modelami z 2015 roku a nowymi modelami z 2018 roku, jest przepaść w postaci 3 lat podczas których możliwości telewizorów uległy sporej zmianie. Pojawiły się nowe rozwiązania, nowe „ulepszacze” obrazu, itp.. No i to o czym pisałem w poprzednim wpisie, nic się nie zmieniło w ofercie operatorów telewizji co oznacza, że dopóki nie przeniesiemy się na treści i telewizję internetową, telewizor częściej będzie pełnił rolę wyświetlacza niż telewizora w prawidłowym tego słowa znaczeniu.

Firma SONY zaktualizowała komunikaty dot. aktualizacji, możecie to sprawdzić, np. tutaj. Wynika z niego jasno, że Android 7.0 dla modeli z 2015 i 2016 roku nadal jest w planach (prawie rok opóźnienia) ale nadal nie wiadomo kiedy ani po co. W chwili kiedy pojawi się (być może) aktualizacja na wiosnę 2018 roku, SONY zaprezentuje także nowe telewizory z nowym systemem (prawdopodobnie 8.0). Jednocześnie w USA kolejne modele (styczeń 2018) dostały właśnie aktualizacje do 7.0. To dobry znak ale… czy nie jest za późno na przełom?

Przestańmy się oszukiwać, ten komunikat jest niczym innym jak zaspokojeniem naszych potrzeb w zakresie przepływu informacji. „Tak, pracujemy nad tym, ale nie wiemy kiedy Wam to damy”.

Dziś więc nie ma znaczenia kiedy dostaniemy aktualizację tylko PO CO?

Odsyłam do początku wpisu oraz innych artykułów jakie opublikowałem. Myliłem się, twierdząc że nowa wersja Androida będzie czym na co warto czekać, bo częściowo zadowolony z modułu CAM, zapomniałem, że nadal moi znajomi korzystają z dekoderów i urządzeń zewnętrznych, co sprawie, że dostęp do Smart TV w większości przypadków sprowadza się do korzystania z… YouTube.

Osobiście nie korzystam na Android TV z niczego więcej jak YouTube i Kodi oraz opcji przesyłania obrazu z innych urządzeń co generalnie można osiągnąć i bez AndroidTV. Rzućie jednak okiem na film który wskazałem wyżej i sami oceńcie czym jest nowa wersja systemu. Czym? Systemem opartym o rekomendacje i dostęp do treści a ty nie uzyskamy inaczej jak z internetu.

Poniższa informacja pochodzi bezpośrednio ze strony internetowej SONY:

2016 Sony telewizory z systemem Android: SD85, XD85, XD93 i XD94 Series

Obecnie udoskonalamy pakiet oprogramowania układowego Nougat w tych modelach. Nowy zaktualizowany harmonogram będzie dostępny do wiosny 2018 r.

2015 Telewizory firmy Sony z systemem Android: W75C, W80C, W85C, S80C, S85C, X80C, X83C, X85C, X90C, X91C, X93C i X94C

Obecnie udoskonalamy pakiet oprogramowania układowego Nougat w tych modelach. Nowy zaktualizowany harmonogram będzie dostępny do wiosny 2018 r.

„Nasi inżynierowie pracują obecnie nad aktualizacją systemu operacyjnego Android 7.0 (Nougat) dla pozostałych modeli. Aby zapewnić bezproblemowe wdrożenie aktualizacji w całej Europie, konieczne jest przeprowadzenie wielu testów zapewnienia jakości (QA). Będziemy Cię informować o wszelkich zmianach w przyszłości za pośrednictwem witryny pomocy technicznej lub aplikacji Support by Sony.”

Dlaczego testy? Być może odpowiedzią jest to co zarzuciłem firmie SONY próbując reklamować telewizor jeszcze gdy był na gwarancji. O co chodzi? O to, że po aktualizacji z początku 2016 roku, wielu użytkowników zostało z niesprawnym sprzętem. Pomimo sprawnej akcji serwisowej, wielu z nich nadal mogło korzystać z zakupionego sprzętu, ale dziś, Ci sami użytkownicy zostali już ze sprzętem bez gwarancji. Jeśli połączymy ze sobą fakt, że firma zobowiązała się do aktualizacji a jednocześnie przeciągnie ją tak długo, to nawet gdy ją wypuści, będzie miała na sobie spojrzenia klientów, którzy kupili sprzęt w 2015 i 2016 roku a większość z nich wykona aktualizację poza okresem gwarancyjnym.

Kilka powodów dla których nie warto interesować się Android TV w telewizorze

Firmie SONY nie będzie opłacało się ryzykować, dlatego nie chcę źle wróżyć, ale stawiam, że ta aktualizacja nie dojdzie do skutku dla wszystkich modeli lub pokryje się w czasie z chwilą, kiedy po prostu wymienię sprzęt na inny, zrzucając z siebie ciężar ryzyka jakie miałbym ponieść.

Cieszmy się więc tym co mamy i wykorzystajmy w pełni potencjał Android TV na tyle ile naprawdę ten system zmienia coś w naszym życiu i sposobie w jaki używamy telewizor. Jednocześnie szukajmy innych rozwiązań dostępu do treści video, czy to w formie Android Boxów, Smarttv Boxów lub nowych urządzeń na których mimo wszystko osiągniemy nasz cel ale niekoniecznie będzie on sygnowany logiem SONY.

Related posts:

11 aplikacji, które powinieneś mieć na swoim telewizorze z AndroidTV
Zmiana domyślnej aplikacji dla przycisku Netflix na pilocie TV Sony
GoPro Hero 6 i GoPro Fusion - co wiemy i czego oczekujemy?