Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Ręczna instalacja CMS WordPress na hostingu home.plPrzeczytaj w osobnym artykule więcej nt. instalacji CMS WordPress w home.pl. Dowiedz się jakie usługi wybrać aby uruchomić stronę WWW oraz czym różni się ręczna instalacja od automatycznej.

Jak zainstalować WordPress na hostingu w home.pl?

Ręczna instalacja CMS WordPress na hostingu w home.pl składa się z kilku etapów:

 1. Pobrania plików instalacyjnych WordPress ze strony producenta (darmowe oprogramowanie),
 2. Utworzenie bazy danych SQL w Panelu Klienta home.pl,
 3. Uruchomienie WebFTP i dodanie plików instalacyjnych na serwer,
 4. Przypisanie i przekierowanie domeny na właściwy katalog z plikami (opcjonalnie)
 5. Przeprowadzenie instalacji
 6. Logowanie do zaplecza strony WWW.

Przypisanie i przekierowanie domeny na właściwy katalog z plikami jest konfiguracją opcjonalną, o której wspominałem w osobnym artykule. Jeśli testujesz hosting lub chcesz po prostu sprawdzić jak działa CMS WordPress i jakie daje możliwości lub co oferuje hosting home.pl, nie potrzebujesz domeny. Strona WWW będzie dostępna pod roboczym adresem, bezpłatnym. Nie jest on atrakcyjny, ale działa, a opublikowana strona jest widoczna w sieci. Adres domeny można zawsze dodać później. 

Jak odzyskać nazwę i hasło do bazy danych CMS WordPress?

Pobieranie plików

Przejdź na stronę WordPress.org i pobierz najnowszą wersję CMS WordPress – kliknij tutaj. Pliki spakowane są za pomocą ZIP, jednak nie ma to znaczenia, gdyż rozpakujemy je dopiero na serwerze.

Dodawanie bazy danych SQL

 1. Zaloguj się do Panelu Klienta home.pl, po lewej stronie ekranu kliknij Usługi WWW, a następnie kliknij w nazwę serwera, na którym chcesz wykonać instalację CMS WordPress,
 2. W sekcji Bazy danych kliknij Utwórz,
 3. Dodaj bazę o typie MySQL, w polu nazwa bazy danych, podaj ciąg znaków stanowiący część właściwej nazwy bazy danych, ustal hasło bazy danych.
 4. W polu Opcjonalny komentarz możesz napisać, np. czego dotyczy baza danych.
 5. Utwórz bazę danych.

Uruchomienie WebFTP i dodanie plików na serwer

 1. Zaloguj się do Panelu Klienta home.pl, po lewej stronie ekranu kliknij Usługi WWW, a następnie kliknij w nazwę serwera, na którym chcesz wykonać instalację CMS WordPress. Patrz wyżej,
 2. W sekcji Konta FTP kliknij Opcje –> WebFTP
 3. Po uruchomieniu przejdź do folderu /public_html i kliknij Wgraj.
 4. Wybierz plik pobrany ze strony WordPress.org i zatwierdź wysyłanie klikając Wyślij plik
 5. Zaznacz wgrany plik checkboxem i kliknij Rozpakuj ZIP
 6. Wskaż folder docelowy zmieniając jego nazwę.
 7. Ponieważ archiwum ZIP to spakowany folder, Twoja docelowa strona WWW będzie dostępna w folderze /public_html/strona-www/wordpress

Przypisanie domeny i przekierowanie na właściwy katalog

Proces przypisywania domeny do hostingu opisałem w osobnym artykule – przeczytaj więcej.

Po zarejestrowaniu i opłaceniu domeny (serwer może działać testowo, ale domena aby działała musi być aktywna, tj. opłacona na 12 miesięcy), przechodzisz do sekcji Usługi WWW –> Klikasz w nazwę serwera, do którego chcesz przypisać domenę.

W sekcji Domeny klikasz Przypisz i wskazujesz domenę. Podczas jej przypisywania podaj adres folderu w którym znajdują się pliki strony, tj. /strona-www/wordpress (bez /public_html, patrz przykład wyżej) oraz zaznacz przekierowanie bez separacji serwisu. Zapisz ustawienia.

Instalację CMS WordPress możesz wywołać pod adresem swojej domeny lub pod roboczym adresem http://serwer123456.home.pl/strona-www/wordpress zmieniając nazwę usługi na własną.

Uruchomienie instalacji CMS WordPress

Posiadasz utworzoną bazę danych, pliki instalacyjne są na serwerze FTP, masz aktywną domenę lub korzystasz z adresu roboczego. Czas rozpocząć instalację. Ostatniej rzeczy jakiej potrzebujesz, to aktywny adres e-mail, np. prywatny.

 1. Instalację CMS WordPress możesz wywołać pod adresem swojej domeny lub pod roboczym adresem http://serwer123456.home.pl/strona-www/wordpress zmieniając nazwę usługi na własną.
 2. Wybierz język WordPressa i zapoznaj się z informacjami podstawowymi dot. procesu instalacji CMS.
 3. Wskaż dane dostępu do bazy danych: nazwa bazy danych i użytkownik to jedna i ta sama nazwa, nazwa bazy danych. Hasło ustalałeś na etapie zakładania bazy danych, adres serwera to localhost, a prefix zalecam zmienić, np. ze standardowego wp_ na np. str_ (3 znaki wystarczą).
 4. Informacje o nazwie bazy danych znajdziesz w Panelu Klienta, patrz pkt. wyżej jak założyć bazę danych. Zamiast przycisku Utwórz kliknij przycisk Wszystkie.

 5. Rozpocznij instalację.
 6. W kolejnych krokach zostaniesz poproszony o uzupełnienie informacji o stronie WWW oraz administratorze, wskaż tytuł witryny, nazwę użytkownika (login) oraz hasło (lub skopiuj już wygenerowane). Podaj adres e-mail na który otrzymasz powiadomienia. Jeśli chcesz aby strona WWW była widoczna dla wyszukiwarek, np. Google, odznacz opcje z prośbą o nieindeksowanie.
 7. Zainstaluj WordPress.
 8. Zaloguj się do panelu wskazując nazwę użytkownika (login), patrz pkt wyżej oraz ustalone przed chwilą hasło.

Automatyczna instalacja CMS WordPress na hostingu home.pl

 

 

Tags: , , ,

3 comments

Dodaj komentarz