Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Jaki telewizor kupić? Poradnik 2019

Grudzień, właśnie kończy się Black Friday a trwa Cyber Monday. Ale przed nami także kolejne tygodnie promocji na telewizory. Po co komu dodatkowy wydatek przed świętami? Bo leci Kevin sam w domu, trzeba rodzinie pokazać!

11 aplikacji, które powinieneś mieć na swoim telewizorze z AndroidTV

Czym się kierować kupując telewizor?

Co powinieneś wiedzieć kupując telewizor na 2019 rok:

 1. Rozdzielczość 4k to przyszłość, FullHD to przeżytek. O ile nie bierzesz mniejszego telewizora jak 32 cale, zapomnij o FullHD. Nawet jeśli sprzedawca wyjaśni Ci, że nie skorzystasz z 4k oglądając telewizję, to wiedz, że 4k to nowy standard, który dominuje na rynku. 4k to przyszłość, a każdego miesiąca pojawiają się nowe urządzenia i rozwiązania, które tym bardziej wykorzystują potencjał tej rozdzielczości. Mało Ci? Na rynku są już dostępne modele 8k, więc sam pomyśl, czy warto jeszcze interesować się FullHD;
 2. Odświeżanie obrazu wyrażone częstotliwością odświeżania się matrycy. Tu bazujemy zwykle na wartości 60 lub 120 Hz. I podobnie jak w przypadku rozdzielczości FullHD, 60Hz spotykane jest już dziś tylko w mniejszych lub tańszych modelach. Fani sportu, gier czy dobrego kina, nie powinni w ogóle oglądać się za 60 Hz. Pamiętajmy jednak, że 120Hz odświeżania na matrycy to nie to samo co katalogowe, np. 3000 Hz zadeklarowane przez producenta. To osiągane jest różnego rodzaju wspomagaczami ale także pełni istotną rolę i może zdecydować o jakości obrazu;
 3. Szukaj telewizorów OLED, które zapewniają krótki czas reakcji, świetne kolory i kąty patrzenia oraz praktycznie nie generują żadnych zniekształceń, z którymi można spotkać się w tradycyjnych modelach LCD i LED. To po prostu nowsze i lepsze rozwiązanie, nawet jeśli ma swoje wady. Jeśli jednak szukasz sprawdzonych informacji o doborze najlepszej matrycy, polecam szukać informacji na forach specjalistycznych. QLED i OLED to dwa zupełnie inne rozwiązania, a OLED wydaje się omijać zaszłości poprzedników i wyznaczać nową jakość obrazu;
 4. Dobry telewizor musi kosztować, zwłaszcza, jeśli ma być dobry. I chociaż w cenie 3000-4000 zł możesz już kupić świetne telewizory 55 cali, jak chociażby popularny Philips z Ambilight, to jednak dziś jakość wyrażana jest także przez dodatkowe systemy, jak chociażby HDR. Spodziewaj się więc, że dobry telewizor w rozmiarze powyżej 55 cali będziesz kosztował nawet 5000 zł. Taki wydatek spowoduje jednak, że przez kolejnych kilka lat nie będziesz musiał rozglądać się za niczym nowym;
 5. Wysoki wskaźnik kontrastu? Nie daj się oszukać. Podobnie jak w przypadku HDR nie warto bazować tylko na cyferkach ale sprawdzić testy. M.in. z tego powodu szybko może okazać się, że konieczna będzie dopłata do lepszego modelu.
 6. Dźwięk w telewizorze nie powinien być wyznacznikiem decydującym o ostatecznym zakupie. Z reguły dzisiejsze telewizory posiadają średniej jakości głośniki, a producenci stawiają na rozwiązania zewnętrzne. Coś za coś, mniejsze rozmiary telewizora, w zamian za konieczność zakupu lepszego audio. Z pewnością i tak zakup zewnętrznych głośników, np. soundbara, da Ci znacznie więcej przyjemności niż dobre głośniki wbudowane w telewizor.
 7. Smart TV czyli system Twojego telewizora. To może zdecydować o wyborze odpowiedniego modelu o ile dasz się ponieść technologii. System Smart TV to dostęp do aplikacji rozszerzających potencjał telewizora, zwłaszcza systemów VOD zapewniających dostęp do dodatkowych treści. To także dostęp, np. do gier. Faworytem jest tu Android TV, który oferuje dostęp do tysięcy aplikacji z Google Play (tysięcy, bo nie wszystkie aplikacje da się uruchomić na telewizorze). O ile na system LG postawiłbym ze względu na prędkość działania, to moim faworytem jest Samsung z systemem Tizen oraz telewizory z AndroidTV. Nie przejmuj się jeśli postawisz, np. na inną markę. Bez problemu możesz rozszerzyć swój telewizor i jego możliwości za pomocą, tzw. AndroidTV Box.
 8. Zakrzywiony ekran: moda na zakrzywione ekrany trwa, ale swoją rolę spełniają głównie tam, gdzie widz siedzi na przeciwko ekranu. W domowych warunkach, życie rodzinne, dzieci i oglądanie filmu prasując, ekrany CURVED absolutnie nie sprawdzają się.
 9. Obraz 3D: na szczęście technologia ta została już dawno wyparta i wszystko wskazuje na to, że prędko nie powróci. Jeśli więc widzisz telewizor wykorzystujący technologię 3D, warto zapytać w której epoce został wyprodukowany;
 10. Rozmiar ma znaczenie, ale telewizor nie powinien dominować w pomieszczeniu. Chyba, że o to właśnie chodzi. Rozmiar matrycy zmieni się wraz z decyzją o zakupie FullHD lub 4k oraz odległością w jakiej siedzisz od ekranu. Zakładając, że kupujemy już tylko telewizory 4k, 50 calowy ekran dedykowany jest dla odległości od 2 do 3,5 metra (głowa ekran) a więc do typowego salonu w bloku będzie ok. Osobiście jako gracz (XBOX ONE X) chętnie wymieniłbym 50 cali na 60/65. Taki rozmiar w połączeniu z konsolą zapewni mi idealną możliwość dostrzeżenia ważnych szczegółów, a ze względu na odległość od oczu (ponad 4 metry) nadal nie będzie powodował dużego zmęczenia oczu.
 11. Dodatkowa gwarancja sklepu: prawda o telewizorach jest taka, że co ma się zepsuć to się zepsuje, a co działa źle, będzie widać zaraz po wyjęciu z pudełka. Istnieje mała szansa, że po 2 latach domowego użytkowania, dostrzeżesz znaczące różnice w jakości obrazu. Dodatkowa gwarancja to często wydatek kilkuset złotych. Warto więc sprawdzić co oferuje ubezpieczenie i czy w ogóle nam się to opłaca. Warto mimo wszystko kupować przez internet a następnie rozpakować, włączyć i sprawdzić telewizor oraz matrycę. Tak czy inaczej masz 2 lata gwarancji (lub dłużej) producenta oraz 2 lata rękojmi sprzedawcy.
 12. Jeśli miałbym zwrócić uwagę na coś ekstra to dodałbym od siebie, że kupując telewizor warto pomyśleć także o dekoderze i zamienić go na moduł CI+. Obsługa wszystkiego jednym pilotem, możliwość ustawiania kolejności programów, lepsze wykorzystanie potencjału telewizora, mniej kabli.

Kup nowy telewizor i pozbądź się dekodera

Tags: , , , , , ,