Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

DJI Mavic Air – 30 czy 60 FPS jakie ustawienia najlepsze?

Niestety, Mavic Air posiada jedną wadę dot. kamery i materiałów wideo, o której nie każdy użytkownik wie, a przynajmniej nie dowie się o niej, dopóki, np. tak jak mi, nie zacznie mu brakować miejsca na karcie.

Ponieważ czas lotu na jednym akumulatorze Dji Mavic Air jest ograniczony, to zwykle nagrywałem video w 60FPS aby móc później nacieszyć się możliwością wydłużenia czasu trwania najlepszych ujęć. Jakie było moje zdziwienie gdy lecąc z kamerą skierowaną centralnie w dół (wtedy to dostrzegłem) okazało się, że muszę lecieć wyżej i wyżej aby złapać interesujący mnie obszar.

W czym problem? Przekonajcie się sami. Ustawcie 4k lub 2.7 na 30 FPS a następnie 60 (lub analogicznie 25 i 50) i nagrajcie krótkie video, najlepiej tego samego kadru. Co widzicie? Tak. Używając 60 FPS obraz jest przycięty (crop) co oznacza, że łapiemy znacznie mniejszy obszar w naszym obiektywie. Nie stanowi to problemu gdy nagrywamy obiekt z daleka, ale może to stanowić problem jeśli nie mamy wystarczająco miejsca a chcemy złapać szerszy kąt widzenia.

M.in. z tego samego powodu nowy aparat Canona M50, który miał być spełnieniem marzeń o tanim bezlusterkowcu, okazał się klapą. Ale tu nie chodzi o ilość FPS co rozdzielczość, gdyż nagrywając w Full HD korzystamy ze standardowego cropa 1.6x czyli (dla amatorów) normalnie, ale przechodząc na rozdzielczość 4k nasz kadr się mocno zawęża o kolejne 1.6x a więc razem daje nam to już 2.6x.

Zwróćcie na to uwagę, kiedy następnym razem zdecydujecie się nagrywać w 50/60 FPS bo może jednak warto skorzystać z mniejszych wartości 25/30 FPS w zamian za szerszy kadr.

Related posts:

Co to jest filtr szary? Jak obliczyć który filtr szary użyć?
DJI Mavic 2 dostępny w dwóch wersjach ZOOM i PRO
DJI Mavic Pro czy DJI Mavic 2 PRO? Którego drona kupić?

Tags: , , , , , , , , ,