Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Czym różni się DJI Mavic 2 PRO od DJI Mavic 2 ZOOM.Zgodnie z ostatnio opublikowanym podsumowaniem, które było możliwe do utworzenia za sprawą katalogu sklepu ARGOS, wiemy co nas czeka wraz premierą nowego DJI MAVIC 2. Planując wypuszczenie nowego drona, DJI przygotował nas na podwójną premierę. Oczywiście na ten moment pisanie o jakichkolwiek parametrach, to w dużej części jedynie spekulacje, ale już na podstawie kilku informacji, możemy być pewni że wszystko zmienia się w dobrym kierunku. Nawet jeśli zaskoczy nas zmiana wymiarów, czasu pracy na jednym ładowaniu, prędkości, itp. to są to zmiany nieuniknione.

Wiemy że pojawią się dwa, a nawet trzy nowe urządzenia: DJI Mavic 2 PRO i DJI Mavic 2 Zoom oraz DJI Mavic 2 Enterprise Edition. W przypadku tego ostatniego mamy do czynienia prawdopodobnie z jednym z dwóch wariantów:

  • DJI Mavic 2 PRO w wersji ZOOM ale w zmienionej konfiguracji, dokładnie tak jak miało to miejsce dla DJI Mavic Pro Platinium lub…
  • DJI Mavic 2 Enterprise Edition, który będzie czymś na wzór nowej wersji DJI Mavic PRO oznaczonej numerem 2, ale zachowującym parametry kamery zbliżone do wersji pierwszej.

Na ten moment o wersji DJI Mavic 2 Enterprise Edition nie wiemy nic, poza tym że jej zdjęcie zdradziło cały wygląd nowego drona DJI.

Czym więc różni się DJI Mavic 2 PRO od DJI Mavic 2 ZOOM? Zgodnie z informacjami z katalogu ARGOS wiemy:

  • DJI Mavic 2 Pro z 1-calowym przetwornikiem CMOS Hasselblad
  • DJI Mavic 2 Zoom z 2-krotnym zoomem optycznym (24mm – 48mm)

Bazując, np. na rozwiązaniu Hasselblad dedykowanym dla Motorola Moto Z (oraz setkom innych aparatów fotograficznych) jestem przekonany, że wersja ZOOM nie posiada 1 celowego sensora, a już na pewno nie będzie to sensor Hasselbad.

Najpewniej, na potrzeby zastosowania zoomu optycznego, użyty zostanie mniejszy sensor 1/2.3” CMOS sensor 12 mln lub ten dotychczas stosowany w DJI Mavic Pro (wersji pierwszej). Dlaczego? Trudno podeprzeć to jakimiś dowodami technicznymi od DJI, ale można rzucić okiem na rynek telefonów czy aparatów kompaktowych, gdzie w większości przypadków, tam gdzie nie ma zoomu optycznego, nie ma też problemu ze stosowaniem większych sensorów czy sensorów o większym zagęszczeniu liczby pixeli.

Podsumowując: jeśli chcesz kupić DJI Mavic 2 PRO lub ZOOM czekał Cię będzie wybór. 

Wracając do wersji 2 PRO mamy 1 calowy sensor i brak zoomu. Ok. Rozwiązanie znane m.in. z serii Phantom, przy czym z dużym prawdopodobieństwem sensor ten będzie jeszcze lepszy. Ale czy lepszy przy niskim ISO? To okaże się dopiero w praktyce gdyż zastosowanie matrycy znanego producenta Hasselblad, wcale nie musi oznaczać lepszych parametrów na każdej płaszczyźnie.

To w zasadzie dwie jedyne znane nam na ten moment różnice w budowie obu dronów. Oczywiście to tylko suche informacje, gdyż wraz z określeniem dokładnych parametrów urządzenia, będziemy w stanie określić co jeszcze się zmieniło po zastosowaniu obu rozwiązań. Najpewniej możemy mieć do czynienia z mniej lub bardziej rozbudowanymi trybami foto, ISO, korekcją ekspozycji i działaniem AF. Niewykluczone, ze oba drony będzie także dzieliła różnica w dostępnych rozdzielczościach (przede wszystkim PHOTO) ale i ilości FPS.

Nie jest wiadome co z wymienną kamerą i gimbalem. Pierwsze doniesienia z początku wakacji pokazały nam, że istnieje duża szansa na to, że gimbal będzie możliwy do demontażu. Jeśli tak – zapowiada się uniwersalny dron, który o ile nie podzieli losów Karmy, napędzi sprzedaż dziesiątek nowych akcesoriów a kto wie czy i nie nowych kamer możliwych do zamontowania w dronie. Jeśli jednak dron będzie przytwierdzony na stałe, może okazać się, że albo staniemy przed trudnym wyborem, albo będzie trzeba zakupić oba drony.

Czym różni się DJI Mavic 2 PRO vs ZOOM?

Odpowiedz jest jedna: kamerą i optyką. W PRO zastosowano większą matrycę ze stalbym obiektywem, w ZOOM mamy zmiennoogniskowy obiektyw oraz, co wydaje się najbardziej realne, mniejszą matrycę. Pozostałe parametry są identyczne dla obu dronów:

  • szybszy: prędkość maksymalna 45 mph (72 km/h) vs. 40 mph (64 km/h) dla oryginalnego Mavic Pro
  • dłuższy czas lotu: 31-minutowy czas lotu vs. 27 minut dla oryginalnego Mavic Pro
  • Transmisja wideo OcuSync 1080p na odległość do 5 mil
  • Wielokierunkowe wykrywanie przeszkody za pomocą APAS
  • Active Track 2.0
  • Dolly Zoom (tylko wersja z zoomem)

Czy na tym etapie powinno interesować nas coś więcej?

Generalnie jeśli wierzyć już temu co wyciekło, niewiadomą zostają dwie kwestie: jakie parametry video posiadają kamery (max resolution i FPS) a także jak przekłada się działanie kamer na rzeczywistość (ostrość, ISO).

Możemy być pewni, że po wielkim sukcesie Mavic PRO oraz Mavic Air, a także ogromnym możliwościom serii Phantom w tym modelom Phantom PRO, także DJI Mavic 2 PRO będzie mocną maszyną i z pewnością nikogo nie zawiedzie. Nadal jednak będziemy mogli pokusić się na INSPIRE.

Ile kosztuje nowy dron DJI Mavic 2 PRO i ile kosztuje DJI Mavic 2 ZOOM?

Ceny nie zostały podane. Niektóre źródła podają cenę 1599$ za zestaw Combo. Czy to realne? Oczywiście. Ale czy prawdziwe? Niekoniecznie.

Każdy z produktów musi być względem siebie konkurencyjny, oznacza to że nowy DJi Mavic 2 musi być na swój sposób lepszy od poprzednika, ale w jakiś sposób lepszy lub droższy lub gorszy od serii wyżej, tj. Phantom.

Najpewniej więcej cena DJI Mavic 2 ZOOM będzie oscylowała na poziomie ceny (z dnia premiery) DJI Mavic Pro. DJI Mavic 2 PRO będzie kosztował więcej lub na poziomie DJI Phantom 4 PRO. Najprędzej spadnie cena DJI Mavic PRO, chociaż nowość nakręca sprzedaż, więc trzeba też liczyć się z utrzymaniem stałych cen przez pierwsze tygodnie.

DJI Mavic Air nie ma żadnego zagrożenia w postaci produktu DJI, który w jakikolwiek sposób zagroziłby jego pozycji.

Użytkownicy DJI Mavic PRO muszą mieć pretekst aby wymienić drona i otrzymają go za sprawą nowych czujników, dłuższego lotu oraz 1 calowej matrycy, którą do tej pory miała tylko seria Phantom. Użytkownicy DJI Mavic Air najpewniej skuszą się na dobrą promocję Mavic 2 Pro lub uzupełnią kolekcję o promocyjnego DJI Phantom 4, który niewykluczone że mocno stanieje, a zarazem nadal oferuje bardzo wysokie parametry video i photo.

Użytkownicy Phantom 4 Pro staną przed poważnym dylematem, czy pozostać przy swoim sprzęcie czy wymienić go na lżejszego Mavica. Na korzyść może zadziałać jego rozmiar oraz czas lotu, poza tym, nie jest to sprzęt który by mocno zagroził pozycji, zwłaszcza Phantom 4 Pro.

Kuszące może być nabycie DJI Mavic 2 ZOOM ale nie sądzę aby ktoś szybko zrezygnował z 1 calowej matrycy. Jeśli jednak kręcisz dużo filmów i bardziej zależy Ci na trybie cinematic, to Mavic 2 ZOOM może być właśnie dla Ciebie. Ale do fotografowania dobrze by było mieć 1 calowego Mavic 2 Pro.

To wszystko. Co będzie? Poczekajmy.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz