Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Co to jest hosting internetowy i jak działa?How to Use ES File Explorer

Hosting internetowy to Twoje miejsce w sieci Internet, w którym przechowasz pliki strony WWW, dokumenty oraz pocztę e-mail.

Przeczytaj także:

Z osobnego artykułu dowiedziałeś się czym jest domena internetowa i co można dzięki niej zrobić. To prosty adres wskazujący na lokalizację w sieci, a więc na serwer, jego zasoby. Domena jest adresem, podczas gdy serwer/hosting jest domem. Adres wskazuje lokalizacje, dom zawiera pewne zasoby. Dom bez adresu jest trudny do odnalezienia, adres bez domu to pusta ulica.

Co to jest hosting internetowy? Do czego potrzebuję hosting?

Hosting internetowy czy serwer internetowy

Hosting lub serwer. Wyróżniamy dwa pojęcia, które w teorii są używane zamiennie, ale jednak dotyczą dwóch zupełnie innych mechanizmów świadczenia usługi, która docelowo będzie naszą przestrzenią na nasze zasoby. Magazynem danych, plików, stron WWW  i poczty. Naszym domem.

Podstawową usługą jest serwer czyli maszyna zbudowana z typowych dla komputera podzespołów, ale doposażona w odpowiednie zasoby jak dodatkowa przestrzeń dyskowa. Komputer ten podłączony do sieci Internet stanowi bazę danych, które udostępniamy w sieci lub do których chcemy mieć dostęp za pomocą sieci. Komputery takie, zwane serwerami, są utrzymywane w serwerowniach, czyli halach magazynowych, z odpowiednim systemem zabezpieczeń.

Kiedy więc mówisz, że posiadasz serwer (możesz go mieć w serwerowni dostawcy usługi albo w domu) to masz specjalny komputer podłączony do sieci internet, który umożliwia Ci udostępnianie danych w sieci. Charakteryzuje go duża przestrzeń dyskowa i możliwość ciągłej pracy, a także systemy, które udostępniają jego zasoby w sieci ale i dbają o bezpieczeństwo danych, kopie zapasowe, ochronę przed spamem, itp..

Czym w takim razie jest hosting?

Hosting w odróżnieniu od serwera, nie jest maszyną, a usługą wykonywaną w ramach serwera. Hosting określany mianem hostingu współdzielonego lub serwera wirtualnego, jest wydzieloną częścią serwera (maszyny), na której użytkownik hostingu otrzymuje określoną przestrzeń dyskową, określone parametry wydajnościowe (parametry bezpieczeństwa), system, panel, zautomatyzowane mechanizmy tworzenia stron WWW i gotowe rozwiązania dla poczty.

Jeśli mamy powrócić do pierwotnego schematu w którym domena to adres, hosting mieszkanie, serwerem będzie blok mieszkalny, składający się z wielu mieszkań. Administrator serwera dba o dostępność mediów, wejścia i wyjścia, stan serwera (bloku). Mieszkańcy, pomimo że na kupie, mają swoje wydzielone hostingi, ale korzystają z jednego mechanizmu poczty (skrzynka na listy) ale z unikalnymi numerkami (adresami).

Jeśli kupujemy serwer to staje się on naszą własnością i naszą bazą danych, to możemy przyrównać go do domu mieszkalnego. Nasz dom, nasze zasady, przestrzeń tylko dla nas. Duża wydajność ale i sporo pracy administratora, który o wszystko wykonuje samemu lub zleca to podmiotom zew.. Sam może wydzielać przestrzeń domu a więc tworzyć kolejne hostingi, np. z dostępem do mediów, osobnych drzwi i wyposażenia (oprogramowania).

Hosting hostingowi nie jest równy czyli o wyborze usługi słów kilka

Do czego potrzebny mi hosting internetowy/hosting WWW?

Hosting internetowy jest jedną z dwóch podstawowych usług które budują twoją obecność w sieci. Domena zapewnia adres, hosting miejsce. W ramach hostingu możesz tworzyć skrzynki pocztowe, udostępniać pliki sobie oraz innym użytkownikom, stawiać strony WWW.

Cechą charakterystyczną hostingu jest prostota obsługi, sprowadzająca się do zarządzania usługą za pomocą przyjaznego interfejsu, panelu, graficznego. Każda akcja, opisana jest jednym przyciskiem, a więc aby dodać konto e-mail, po prostu klikamy Dodaj skrzynkę e-mail, nadając jej hasło i nazwę. Panel i dostępne narzędzie wprowadza administrator serwera.

Wyróżniamy też różne typy hostingu, np. hostingu VPS, hostingu SEO, Hostingu resseler, ale i różne typy serwerów, np. VPS, dedykowane, itp. dopasowane do potrzeb użytkownika, a więc i jego priorytetów, kiedy np. zależy nam na elastyczności usługi i dostępie do zasobów, ale nie chcemy ponosić kosztów niewykorzystanej przestrzeni a zarazem zatrudniać administratora, lub odwrotnie, kiedy chcemy wprowadzić własne rozwiązania i mieć pełną kontrolę.

Przeczytaj także:

Co to jest domena internetowa i jak działa?

Hosting hostingowi nie równy

Wynika to z opisanych wyżej zależności. Administrator serwera świadczy usługi hostingowe na różne sposoby, także zależne od parametrów i dostępności sprzętu (serwera) jakim dysponuje. Serwery mogą być prywatne (należące do firmy, która świadczy kompleksowo usługi hostingowe) lub dzierżawione (resseller) od innej firmy, gdzie administratorem usługi jest podmiot X, a sprzedawcą i supportem podmiot Y.

Klient zgłaszając niedogodność w działaniu usługi, zostanie albo bezpośrednio połączony z supportem serwera, albo jego zgłoszenie zostanie przekazane dalej do analizy. Dlatego zmienia się cena usługi.

Przykładem może być oferta firmy home.pl lub AZ.pl gdzie firmy te zapewniają kompleksowe wsparcie dla swoich usług, a jednocześnie administrują nimi od początku (od momentu podłączenia serwera do sieci w serwerowni zarządzanej przez firmę) do końca (do momentu udzielenia wsparcia Klientowi lub zaproponowania mu kolejnych usług).

Co to jest protokół FTP oraz serwer FTP?

Podsumowanie

Serwer to specjalny komputer posiadający moc obliczeniową, dyski twarde. Serwerem zarządza administrator usługi i on decyduje, do czego serwer mu posłuży, jakie programy będzie obsługiwał, jak wykorzysta przestrzeń, jakimi narzędziami będzie obsługiwał pocztę e-mail. Zdecyduje też jaki system do zarządzania serwerem zainstaluje.

Hosting jest usługą realizowaną w ramach serwera, wydzielonym jej fragmentem o określonych parametrach, z gotowym systemem, rozwiązaniami. Usługa hostingowa to najpopularniejszy typ „przestrzeni” jaki możesz kupić, uruchomić na nim skrzynki pocztowe (dzięki systemowi serwera), uruchomić stronę WWW i sprawdzić pocztę.

Domena jest adresem, hosting lokalizacją na serwerze, serwer bazą użytkowników z przydzielonymi zasobami.

  • W kolejnym artykule dowiesz się jak dzielą się hostingi oraz serwery, jakie wyróżniamy ich typy.

Ten artykuł nie jest sponsorowany. Wyrażam w nim swoje prywatne zdanie i na nim opieram wiedzę, którą się dzielę. Masz prawo wyrazić swoje zdanie, masz prawo nie podzielać mojego. Uszanuj jednak moją pracę. 

Tags: , , , , , , ,

One comment

Dodaj komentarz