Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Co to jest domena internetowa i jak działa?

Domena internetowa to adres internetowy, np. www.moja-strona.pl. Dzięki niemu mogę szybko przejść na stronę internetową, wpisując w pasku adresu w przeglądarce jej adres.

Domena internetowa pełni taką samą funkcję jak adres domu i mieszkania. Wskazuje dokładną lokalizację na konkretny budynek (serwer z plikami). Moglibyśmy zastąpić adres mieszkania, np. lokalizacją GPS (tj. adresem IP serwera), ale ta raz: była by trudna do zapamiętania, dwa: wskazywała by lokalizację, ale nie precyzowała by dokładnie, o który obiekt chodzi lub na którym piętrze się znajduje.

Domena ma za zadanie tłumaczy „trudny internetowy język lokalizacji” na prosty, a więc znany nam w postaci adresu strony internetowej.

Domena składa się z dwóch elementów: 

  • nazwy domeny, a więc pierwszego członu, unikalnego dla każdego użytkownika, np. w domenie moja-strona.pl, nazwą będzie fraza moja-strona
  • końcówki domenowej, jej rozszerzenia, np. .pl, .com, .szczecin.pl która może mieć charakter narodowy, globalny lub regionalny, a także funkcjonalny.

Końcówki domen są utrzymywane przez rejestry, a więc podmioty odpowiedzialne za ich „utworzenie” i dostępność. Registrar to z kolei pośrednik, np. home.pl, dzięki któremu możesz kupić domenę w tej samej firmie co inne usługi, kupić ją w języku ojczystym, a do tego w lepszej cenie. Czyli rejestr tworzy i zarządza końcówkami, a registratorzy handlują nimi (rejestry też to robią ale sporadycznie).

Domena do pełni funkcjonalności potrzebuje aby na coś wskazywała, jakieś zasoby, pliki, sprzęt, serwery. Najczęściej domenę podłącza się po prostu do serwera lub hostingu, czyli pewnego wydzielonego zasobu serwera, bardziej przyjaznego użytkownikowi. O tym w osobnych artykułach.

Domena wskazuje na wybrany hosting, a dalej na konkretne zasoby w nim znajdujące się. Hosting, a więc miejsce na pliki internetowe, to nasz dom. Domena to adres. Dom bez adresu byłby trudny do odnalezienia, a adres bez domu, jest pustą ulicą. Obie usługi uzupełniają się. Dom to miejsce na nasze zasoby (pliki, pocztę).

Funkcje domeny

Domena to Twój adres w sieci internet. Pełni ona jednak wiele funkcji, mniej lub bardziej unikalnych. Dysponując własną domeną możesz dodatkowo:

  • uruchomić pod jej adresem stronę WWW (sklep, bloga, stronę informacyjną),
  • przekierować swoją domenę na inny adres: np. jeśli masz domenę, ale nie posiadasz strony, a jedynie profil w serwisie Facebook, możesz przekierować domenę na profil. Po wpisaniu www.moja-strona.pl użytkownik od razu zobaczy Twój profil w innym serwisie,
  • utworzyć konta pocztowe w domenie: posiadanie domeny pozwala na tworzenie unikalnych adresów poczty e-mail, tylko dla Ciebie: biuro@moja-strona.pl, jan@moja-strona.pl,
  • dodawanie subdomen: domena to adres główny, np. www.moja-strona.pl. W ramach domeny możesz dodawać bezpłatnie subdomeny, np. blog.moja-strona.pl, sklep.moja-strona.pl i przekierować je na kolejne strony WWW, Twoje, Twoich znajomych lub inne projekty,
  • możesz udostępnić swoją domenę innym: wynająć ją, wydzierżawić lub korzystając z dostępu do subdomen, tworzyć atrakcyjne adresy dla innych użytkowników, np. mając portal z noclegami, możesz swoim klientom udostępnić ich unikalny adres, nocleg1.moja-baza.pl, nocleg2.moja-baza.pl

Tworzenie strony WWW oraz skrzynek poczty e-mail w domenie, to dwie unikalne opcje jej wykorzystania. Każda inna jest ich odmianą/następstwem, gdyż samo tworzenie kont e-mail w domenie to jedno, ale można je wykonać na wiele sposobów, np. integrując domenę lub subdomenę z pocztą operatora hostingu (serwera), z Google, z Office 365, itp..

Wybór właściwej nazwy i rozszerzenia domeny

Ważne jest, aby dobrze przemyśleć zakup domeny, wybór jej nazwy ale i końcówki. Zastanowić się nad tym czego oczekujemy od domeny dziś oraz jakie mamy plany na jej wykorzystanie w przyszłości. Domena regionalna, np. aquapark.szczecin.pl świetnie sprawdzi się, jeśli tematyka strony będzie obracała się w koło parków  wodnych w Szczecinie i okolicy, ale jest kiepskim pomysłem aby pisać o parkach z południa kraju.

Za każdym rozszerzeniem domeny, znajdziemy jej funkcję i zasięg, ale też cenę. Domeny regionalne, np. .szczecin.pl są stosunkowo tanie, ale zamykają obszar działania do konkretnego regionu. Domeny globalne .com są stosunkowo tanie, otwierające drogę na cały świat, jednak czy dobrze będą wyglądały podczas promowania lokalnego „spożywczaka”?

Ponieważ każdego roku tworzą się nowe końcówki (np. .shop, .sexy, .camp, .art) mamy coraz więcej możliwości dostosowania domeny do naszych potrzeb. Jednocześnie cały czas maleje liczba adresów unikalnych i rozpoznawanych, wyjątkowych, np. meble.pl, samochody.pl, komputery.pl, itp. Z jednej strony wielu użytkowników chciało by taki adres posiadać, ale są one od dawna niedostępne.

Z drugiej strony mechanizmy pozycjonowania, tworzenie treści (contentu) sprawiają, że nie adres domeny jest kluczowy, co zawartość samej witryny.

Adres domeny może stanowić świetną wizytówkę, ale w reklamie, może okazać się, że bardziej krzykliwe będzie zarządzanie adresem best.holiday niż mojewakacje.pl. To tylko przykład, ale obrazuje on jak bardzo zmienił się ten sektor przez ostatnie lata.

Podsumowanie

Domena internetowa to prosty do zapamiętania adres, tak jak nazwa ulicy i numer mieszkania. Hosting, serwer, to miejsce na pliki, stronę i pocztę, czyli nasz dom. Adres wskazuje na dom, dom posiada adres a więc zasoby są możliwe do identyfikacji.

Domena przyda nam się przy tworzeniu strony WWW (adres strony) oraz do obsługi poczty (unikalne adresy e-mail we własnej domenie).

Ten artykuł nie jest sponsorowany. Wyrażam w nim swoje prywatne zdanie i na nim opieram wiedzę, którą się dzielę. Masz prawo wyrazić swoje zdanie, masz prawo nie podzielać mojego. Uszanuj jednak moją pracę. 

Tags: , , , , , ,