Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Koniec Disney Infinity – serwery wyłączone, ale… nadal można grać.

O zakończeniu działania Disney Infinity wiadomo już od roku czasu, więc wyłączenie usług sieciowych jakie miało miejsce na początku marca tego roku, nie powinno raczej nikogo zaskoczyć.

Nie będe ukrywał, że sam zainteresowałem się Disney Infinity dopiero w listopadzie zeszłego roku, czyli 5 miesięcy przed zamknięciem usług sieciowych. No dobra, tak naprawdę w ogóle ten komunikat do mnie nie dotarł, przez co byłem do końca stycznia jeszcze przekonany, że to nic ważnego i nadal warto pchać się po nowe figurki.

Co się stało w marcu?

No cóż, patrząc na to jaką popularnością cieszą się zestawy Disney Infinity, szczególnie te oparte o świat Marvel i Star Wars, można by przypuszczać, że nic wielkiego się nie wydarzyło. Klientów nie brakuje, ba, Disney nadal zarabia na tym spore pieniądze.

Disney zakończył wsparcie usług sieciowych dla Disney Infiity, a więc w praktyce oznacza to koniec z dostępem do społeczności DI, grami sieciowymi oraz opcją pobierania cudzych placów zabaw i grania w nie.

YouTube: Jak działa Disney Infinity oraz czy nadal warto się nim interesować?

Disney nie zakończył jednak wsparcia dla samej gry i dostępnych światów, co w praktyce oznacza, że nadal możemy iść do sklepu, kupić figurkę lub cały zestaw startowy, pobierać aktualizacje i grać w jednym z dostępnych światów Disney, Marvel lub Star Wars.

Jeśli posiadamy starsze wersje DI, np. 1.0, 2.0 to także uruchomimy i figurki i światy.

W czym problem?

Problemem są przede wszystkim place zabaw. Disney projektując Disney Infinity, oparł rozrywkę o 2 główne motywy: kupujemy świat + figurki, przechodzimy dedykowane im misje w świecie, z którego dane postacie pochodzą lub korzystając z dowolnej figurki, gramy na tzw. placach zabaw, czyli planszach/światach, które stworzyli inni gracze lub my sami (a następnie udostępniamy je społeczności DI). Od 3 marca nadal możemy sami tworzyć takie światy, ale nie możemy pobierać światów innych graczy (a tym samym podglądać tabel wyników innych graczy czy rywalizować z nimi).

Czyli w sumie Disney Infinity nadal żyje?

W zasadzie tak. Jeśli dziś zdecydujemy się zacząć przygodę z DI, przed nami do kupienia będzie kilka (~10) światów wraz z dedykowanymi im figurkami, kilkadziesiąt figurek, którymi w większości zagramy w w/w światach, a wszystkimi zagramy na placu zabaw, czyli planszach, które nadal możemy sami budować w systemie Disney Infinity na naszej konsoli. Inaczej pisząc, kilkaset godzin rozrywki, powielanej na dziesiątki sposobów za sprawą figurek dopiero przed nami.

YouTube: Jak działa Disney Infinity oraz czy nadal warto się nim interesować?

Czy to wszystko?

Nie. Jedną z rzeczy, które mnie najbardziej cieszyą w Disney Infinity, są same figurki, które w większości możemy dziś dostać np. na Allegro czy OLX (wpiszcie „infinity figurki”, „infinity świat”) w cenie około 8-15 zł (nowe lub używane). Opakowanie oraz karta z kodem nie ma już większego znaczenia (no chyba że lubicie kolekcjonować).

Co lepsze i nowsze figurki (Gdzie jest Dory? Star Wars czy wybrane figurki Marvela) będą nas kosztowały od 20 do 50 zł, ale i tu nie trudno załapać się na promocję w sklepach, które po prostu wyprzedają asortyment.

Czy warto interesować się nadal Disney Infinity?

I tak i nie. Disney Infinity skończyło się. Nic nie zapowiada, że pojawią się nowe światy i nowe figurki, nic nie wskazuje też aby miało pojawić się nowe DI 4.0, co nie znaczy, że podmiot odpowiedzialny za ten twór nie wpadnie na pomysł jego reaktywacji pod inną nazwą. Póki co. Koniec.

Z drugiej strony Disney Infinity nadal żyje, nadal jest w sprzedaży i nadal oferuje bardzo dużo zabawy, raz za sprawą pięknych figurek, które nawet stojąc na półce robią wrażenie, dwa, za sprawą światów, szczególnie Marvela i Star Wars, gdzie czeka nas setki godzin zabawy powielane x ilość posiadanych figurek.

Jeśli liczycie $$$ to polecam zainteresować się DI używanym, port + płytę z grą można kupić już za 10-30 zł (w najgorszym wypadku traficie na wersję ANG a nie PL). Używane figurki, znaczna większość, to wydatek od 8 do 15 zł. A w tej cenie sporo sprzedawców z Allegro i OLX oferuje nowe figurki (czasami z opakowaniem czasami bez).

YouTube: Jak działa Disney Infinity oraz czy nadal warto się nim interesować?

Czy istnieje inna gra podobna do Disney Infinity?

W chwili obecnej są 2 alternatywy, leciwe i rozbudowane (za sprawą setek figurek, dodam przy okazji że w dość fajnych cenach już od kilku złotych) Skylanders oraz całkiem nowy i wysysający ostatnie $$$ z naszych portfeli Lego Dimensions.

YouTube: Jak działa Lego Dimensions i dlaczego warto się nim interesować?

Tags: , , , , ,