Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Jaką kamerę kupić: GoPro 4, GoPro5 czy GoPro6?Ciężko na ten moment mówić o GoPro 6 w samych superlatywach, ale to co pokazane zostało na prezentacji oraz fakt, że mamy nowy procesor (powiew świeżości) który umożliwia na starcie wyciągnięcie więcej FPS, sprawia, że cała kamera wydaje się lepszym produktem od poprzedników.

Czy jednak faktycznie warto myśleć o zmianie lub kupnie nowej kamery GoPro 6 już dziś?

Generalnie spojrzałbym na ten temat tak: pomiędzy GoPro 4 Black a GoPro 5 generalnie nie ma większej różnicy. Owszem, mamy ekran, mamy wodoszczelność, GPS, bla bla bla, ale mamy nadal ten sam sensor i procesor. W efekcie GoPro potrzebowało 2 lat na to aby odgrzać kotleta i opakować go w coś nowego. Pomysł był dobry, wizualnie wyglądało to nieźle, ale generalnie kamera nie zaoferowała nic nowego. Ups! Stabilizacja obrazu i więcej zabawy w trybie manualnym.

A no właśnie. To tryb manualny, nowy interfejs i nowa obudowa przyczyniły się do tego że klienci uznali GoPro Hero 5 za powiew świeżości. Ale w praktyce otrzymaliśmy dokładnie to samo. Zdjęcia ani nie były lepsze, ani gorsze, owszem, więcej zabawy i nowe oprogramowanie zrobiło swoje, ale generalnie nie na tyle aby mówić o jakimś wielkim skoku. Nie dziwię się więc, że na forach do dziś na pytanie czy kupić GoPro Hero 5, użytkownicy albo sugerują wstrzymać się i poczekać na 6, albo kupić 4 Black.

Właśnie premierę miała GoPro Hero 6 – czy powinienem się nią zainteresować?

Odpowiem tak: ten artykuł nie jest sponsorowany, a ja już od dawna uważam, że GoPro nie jest dla mnie, ale jeśli z jakiś powodów jeszcze nie kapnąłeś się co daje lustrzanka, nadal nie dostrzegłeś że telefon SONY ma 960 FPS przy 720p oraz że istnieje alternatywa w postaci SONY X3000 z OIS to tak: GoPro Hero 6 jest kamerą dla Ciebie i nawet się nie zastanawiaj! 

Dlaczego GoPro Hero 6 (wydaje się) jest lepsze od 5 no i tym bardziej od 4? Z prostego powodu. GoPro odczuło że procesor Ambrella ich ogranicza. No i nie dziwię się. Mają więc swój procesor GP1 i na dzień dobry zaoferowali 4k w 60 FPS. 4K w 60 FPS to poważna sprawa. Dlaczego? Wskaż mi urządzenia które oferują 4K w 60FPS?!!! GoPro Hero 6 to ma. I co? A no to, że biorąc pod uwagę że… 4K jest bardziej popularne do nagrywania i obrabiania niż publikacji (zazwyczaj wszyscy schodzą do 2.7K lub 1080p) daje to ogromne możliwości obróbki materiału. BA! W 2.7k mamy 120 FPS  przy 1080p mamy aż 240 FPS. Tak. To nadal mało w porównaniu do 960 FPS w telefonie SONY ale… pracujemy na zupełnie innym urządzeniu.

Dobra, przestańmy się oszukiwać i napiszmy to wprost:

GoPro 4 aktualizacja do GoPro 5: nowa obudowa (ok, realny plus), stabilizacja obrazu (ale cyfrowa, nie mylić z optyczną), nowy software w tym rozbudowany tryb manualny, który docelowo powoduje zwiększenie jakości zdjęć (więcej kombinacji użytkowników). I to tyle!

GoPro 5 aktualizacja do GoPro 6: nowy procesor (więcej FPS, lepsze ISO, low light, nowa jakość obrazu – póki co na papierze, ale trudno w to nie uwierzyć) i nowe podejście firmy do klienta, które nie każdego zainteresuje.

Patrząc na to w perspektywie skoku z GoPro Hero 4 na Hero 6 – dziwne, że jeszcze nie wystawiliście swoich kamer na sprzedaż. Patrząc na to z punktu widzenia właściciela 5, no cóż, z jednej strony ból dupę ściska, z drugiej, i to popieram, poczekajmy na prawdziwe testy nowego procesora!

Ale jest jeden kruczek, a gdyby tak z GoPro Hero 4 przesiąść się na GoPro Fusion? Brzmi jak żart? Ale nim nie jest. Prawdopodobnie strata będzie zerowa… a wzrost funkcjonalności drastyczny!

3 comments

  • 4K 60fps nagrywa Note8 czy iPhoneX. Gopro 4 nie ma obsługi głosowej, gopro 5 ma. to pożyteczny ficzer. 4 nie ma 4K w ogóle, 5 owszem . Więc nie sądzę żeby 5 to była 4. Na pewno jest większy skok technologiczny z 5 do 6 niż z 4 do 5 ale wszystko koniec końców rozchodzi się o cenę. gopro 6 ponad 2 klocki podczas gdy 5 session można dostać połowę tej ceny. i ciekawe ile bateria wytrzyma w tym nowym. No i bez karty 1TB nie podchodź.

    • 4 Silver ma 4K ale w 15FPS, 5 w 30, 6 w 60.
      Obsługa głosowa tak, ale z tego co pokazują testy, system kuleje i nie zawsze będzie użyteczny. Session to osobny byt i nawet bym nie porównywał co najwyżej uznał obecność tej kamery jako przydatnego gadżetu dla każdego dla kogo liczy się rozmiar.

  • ISO w lustrzankach to akurat w minimalnym stopniu kwestia procesora, a bardziej matrycy. Czas pracy migawki też nie ma nic wspólnego z procesorem. Lepszy procesor to przede wszystkim fps, poza tym szybsze i „intligentniejsze” ostrzenie, lepsza stabilizacja cyfrowa, szybsze transfery itp…

Dodaj komentarz