Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Jak zainstalować dowolną aplikację z Google Play na telewizorze AndroidTV?W tym artykule wyjaśniam jak zainstalować dowolną aplikację z Google Play na telewizorze. I nie mam na myśli tylko aplikacji dostępnych w Google Play Store telewizora, ale wszystkich, w tym tych niekompatybilnych z Android TV ale dostępnych w Google Play.

Do wykonania instalacji będziemy potrzebowali: Pendriva lub dysku zewnętrznego i dostępu do internetu, np. komputer z przeglądarką internetową.

YouTube: Czym różni się Google Play Store od Google Play Store telewizora?

Zbierzmy do worka podstawowe informacje, o których nie raz pisałem: Google Play Store to jeden wielki worek aplikacji. Gdy przeglądamy go przez przeglądarkę, widzimy cały worek aplikacji udostępniony na dany kraj. Z poziomu przeglądarki (jeśli jesteśmy zalogowani) możemy wybierać na jakim urządzeniu chcemy zainstalować aplikację (to samo konto Google do którego jesteśmy zalogowani musi być skonfigurowane na urządzeniu docelowym). Widzimy też na czym nie możemy instalować aplikacji.

Kiedy robimy to na telefonie lub tablecie, zwykle korzystamy z aplikacji o nazwie Google Play, która filtruje nam worek i wyświetla tyle te, które są kompatybilne z urządzeniem, na którym je przeglądamy. Podobnie jest z AndroidTV, tu też mamy aplikację sklepu a ta filtruje nam tylko te, które są kompatybilne z AndroidTV.

AndroidTV (jego filtr worka) mocno ogranicza dostępność aplikacji, a jest to spowodowane zarówno formatem ekranu, rozdzielczością, jak i funkcjonalnościami telewizora, ale także ograniczeniem jakim jest możliwość sterowania aplikacją (mamy tylko pilota, nie mamy ekranu dotykowego).

I teraz dochodzimy do momentu, w którym chcemy mieć np. Skypa na AndroidTV, ale ten działa tylko na telefonie i tablecie. Albo mamy TV Launcher który działa na Android TV ale chcemy go na telefonie lub tablecie i tu w Google Store go nie ma. Co robić? No więc zgodnie z poprzednim wpisem, pobieramy aplikację na dysk komputera, a potem przenosimy ją na wybrane urządzenie i instalujemy:

 • na telefon, np. kablem lub chmura,
 • na telewizor, np. pendrive lub chmura.

Może oczywiście zdarzyć się, co nie jest winą Google ani producenta urządzenia, a co najwyżej producenta aplikacji, że aplikacja nie będzie działała (no skoro nie jest kompatybilna z naszym urządzeniem to czego się spodziewać). Ale w większości przypadków aplikacje działają względnie poprawnie… w przypadku Android TV może zdarzyć się najczęściej, że po prostu do obsługi takiej niekompatybilnej aplikacji będziemy poza pilotem potrzebowali też, np. myszki lub aplikacji, np. na telefonie, która pomoże nam w obsłudze aplikacji.

Zaczynamy instalację oprogramowania

Jak pobrać aplikację z Google Play na dysk komputera, sprawdzicie tutaj.

 1. Wyszukujemy aplikację w Google Play (nie musimy być zalogowani do swojego konta),
 2. Uzyskujemy adres URL lub ID aplikacji,
 3. Korzystając z serwisów WWW, pobieramy aplikację (plik .apk) na dysk komputera.

YouTube: Jak pobrać dowolną aplikację z Google Play na dysk komputera?

I mamy pierwszy etap za sobą, czas na przygotowanie pamięci, w tym przypadku skorzystamy z pendrive/dysku zewnętrznego:

 1. Wkładamy pendrive do USB komputera,
 2. Formatujemy pendrive do formatu FAT32 + szybkie formatowanie (aby nie tracić czasu),
 3. Przenosimy pobrane pliki .apk z dysku komputera do pamięci przenośnej,
 4. Umieszczamy pendrive w porcie USB telewizora.

Teraz bardzo ważny moment: musimy wyrazić zgodę na instalowanie aplikacji z zewnątrz na telewizorze, przechodzimy do sekcji Ustawienia –> Bezpieczeństwo.

Wyrażamy zgodę na takie instalacje. Jeśli wiemy skąd pobieramy te zewnętrzne aplikacje to nie ma problemu, gorzej gdy nie znamy źródła aplikacji – wtedy może być niebezpiecznie. Ale my pobieramy (w tym artykule) z Google Play wszystko.

No i rozpoczynamy instalację, aby to zrobić, skorzystamy z menadżera plików. Domyślnie takiego nie ma w AndroidTV, więc skorzystamy z ES FILE EXPLORERa, którego pobierzecie sobie w Google Play telewizora, za free.

 1. Uruchamiamy ES FILE EXPLORER,
 2. Przechodzimy do zasobów Lokalnych,
 3. Otwieramy Pendrive,
 4. Wybieramy aplikację i uruchamiamy instalację.
 5. Instalacja została zakończona, aplikacja zainstalowana.

YouTube: Jak zainstalować dowolną aplikację z Google Play na AndroidTV?

Kolejna ważna uwaga: aplikacje instalowane z plików .apk (niezależnie czy są kompatybilne czy nie z AndroidTV), nie dodają skrótu na ekranie Home (sekcja Aplikacje lub Gry). W tej sytuacji możemy naszą aplikację uruchomić, korzystając z ES FILE EXPLORER –> Aplikacje lub z Ustawień telewizora –> Sekcja aplikacje. Oba rozwiązania są mało praktyczne i wymagają sporo klikania, na szczęście jest na to sposób.

Dodajemy skrót do ekranu Home za pomocą aplikacji TV APP REPO. Aplikacja jest do pobrania w Google Play telewizora za free. Po zainstalowaniu, wystarczy wskazać aplikację, dla której chcemy dodać skrót, a następnie w opcjach zaawansowanych wybrać, czy chcemy aby skrót był dodany do sekcji Aplikacje (domyślnie) lub Gry (it is a game).

Aplikacja TV APP REPO nie instaluje niczego od nowa, nie nadpisuje też już zainstalowanej aplikacji a jedynie doinstalowuje skrót do niej. Po zakończeniu możemy nawet odinstalować TV APP REPO lub zostawić na przyszłość.

 

10 comments

Dodaj komentarz